http://www.abiprint.pl/

Związek Piłsudczyków RP rozpoczyna aktywne działanie w Elblągu. Na początek wystawa w Ratuszu Staromiejskim poświęcona marszałkowi

Listopad 9, 2019 12:02 20

Przed zbliżającą się 101 rocznicą Niepodległości Polski, Elbląga nie mogło spotkać nic bardziej symbolicznego niż oficjalne rozpoczęcie współpracy pomiędzy Związkiem Piłsudczyków RP a naszym miastem. Na początek na elblążan czeka wystawa poświęcona marszałkowi w Ratuszu Staromiejskim. Co dalej?

Elblążanie przed olbrzymią szansą poznania wybitnej postaci w dziejach Polskiǃ

Wkrótce obchodzić będziemy 101 rocznicę odzyskania Niepodległości Polski po 123 latach życia pod zaborami. Wtedy to też Polska zaczęła stawać się krajem wolnym. Tak, wydawało się wszystkim, w listopadzie 1918 r. Niestety jak dobrze wiemy Polska w kolejnych kilkudziesięciu latach musieliśmy stawić opór totalitarnym systemom niemieckim i radzieckim. Gdyby jednak nie sukces w 1918 roku, siły jakiej nabraliśmy w tamtych latach, Polakom trudniej byłoby walczyć o wolność w kolejnych latach XX wieku. Dlatego też 11 listopada 1918 roku to bardzo ważna data w życiu każdego z nas. Nie było by tego, gdyby nie postać marszałka Józefa Piłsudskiego i grono milionów walczących Polaków- patriotów u boku marszałka. To oni podtrzymali w wielu Polakach narodową dumę, odwagę, honor, męskość i bezkompromisowość, które jak się okazało były tak potrzebne w późniejszych latach XX wieku. Bez nich nie cieszylibyśmy się dzisiaj z polskiego języka i naszych polskich tradycji.

Tą tradycję i ważne wartości na których została zbudowana niepodległa Polska starają się podtrzymywać w swojej działalności i codziennym życiu działacze Związku Piłsudczyków RP. Ich misją jest m.in.:

1. Popularyzowanie osoby i myśli Józefa Piłsudskiego, twórcy niepodległego Państwa Polskiego, jako wzoru patriotycznego.
2. Kształtowanie postaw obywatelskich zgodnych ze wskazaniami moralnymi Józefa Piłsudskiego.
3. Propagowanie idei państwotwórczych Józefa Piłsudskiego odniesionych do realiów politycznych Trzeciej Rzeczypospolitej.
4. Współdziałanie w patriotycznym wychowywaniu młodzieży i przygotowanie jej do żołnierskiej służby Ojczyźnie.
5. Utrwalanie pamięci o Józefie Piłsudskim.
6. Gromadzenia pamiątek związanych z osobą Marszałka.

„W dniu dzisiejszym byliśmy świadkami niezwykle ważnej dla naszego miasta uroczystości. Oficjalnie rozpoczęliśmy, jako Związek Piłsudczyków działalność na terenie naszego miasta. Na razie działamy w strukturach okręgu gdańskiego, myślę jednak, że dzięki odpowiedniemu rozpropagowaniu i rosnącemu zainteresowaniu stworzymy struktury związku na ziemi elbląskiej. Dzisiejsze wydarzenia miały bardzo wysoką rangę i wróży to dobrze rozpowszechnianiu idei Marszałka. Moi przyjaciele ze Związku z Gdańska byli pod olbrzymim wrażeniem zarówno części artystycznej, przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 im. Józefa Piłsudskiego oraz zaangażowaniem władz miasta. Jednym z elementów obchodów Święta Niepodległości jest wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu, jest to jedno z wydarzeń wzbogacających obchody Święta Niepodległości w Elblągu. Autorem jest znany elbląski miłośnik Marszałka, dr Krzysztof Sawicki, który udostępnił swoje prywatne, niezwykle cenne zbiory. Eksponaty te można podziwiać w Ratuszu Staromiejskim jedynie do 21 listopada, dlatego zachęcam do odwiedzenia ekspozycji. Chciałabym, korzystając z okazji podziękować wszystkim, z Prezydentem Witoldem Wróblewskim na czele za pomoc i wsparcie w organizacji dzisiejszych uroczystości z nadzieją na równie duże zainteresowanie w dalszej działalności Związku, w obszarze propagowania pozytywnych postaw w społeczeństwie.” – powiedziała nam Maria Kosecka

Maria Kosecka, wieloletnia Radna w Elblągu, która związana jest od lat ze Związkiem Piłsudczyków RP jest gwarantem tego, że przyszłość i działalność Związku będzie z roku na rok tylko się rozwijała. Elblążanie z całą pewnością dowiedzą się sporo o jednej z najwybitniejszych postaci w dziejach kraju. Póki co mamy możliwość zobaczenia niezwykle ciekawej wystawy. Co potem? Tego jeszcze działacze nie zdradzają. Zobaczymy, może patriotyczne spotkania we wspaniałych strojach z tamtych czasów, ekranizacje z życia marszałka lub nawet pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Elblągu? Jedno jest pewne, całemu Związkowi Piłsudczyków RP w naszym mieście i w skali całego kraju należy życzyć spełnienia marzeń i tego by w trudnych czasach upadku wartości współczesnego świata, promowali dalej wartości patriotyczne, których potrzebujemy…. my, wszyscy.

pil

Znane cytaty Józefa Piłsudskiego

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy.”

dedykacja dla „Żołnierza Polskiego”, 24 grudnia 1918.

———————————–

„Gdy podejmuję ważne decyzje, modlę się wpierw do Matki Bożej Ostrobramskiej.”

Autor: Wacław Jędrzejewicz, Józef Piłsudski. Życiorys.

———————————–

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”

„Myślałem, że wraz z odrodzeniem Polski materialnym i duchowym, Polska odradzać się zacznie, że wyzbywać się zacznie tchórzostwa i wyzwalać się zacznie od pracy agentur, że przestanie pracę dla obcych uważać za najrozumniejszą pracę dla Polski.”

———————————–

„Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić.”

11 listopada 1918, po przyjeździe z Magdeburga, do swojego zastępcy ds. wojskowych, pułkownika Edwarda Rydza-Śmigłego

———————————–

„W dzieciństwie moim ciągle szeptano mi w uszy tzw. mądre przysłowia: „Nie dmuchaj pod wiatr!” „Głową muru nie przebijesz!” „Nie porywaj się z motyką na słońce!”. Doszedłem potem do wniosku, że silna wola, energia i zapał mogą te właśnie zasady załamać. I obecnie kiedy stoimy wobec wielkich zadań dalszej budowy państwa polskiego, właśnie potrzeba nam ludzi, którzy potrafią tej starej mądrości tych przysłów się przeciwstawić.”

odpowiedź na przemówienie rektora Uniwersytetu Lubelskiego, 11 stycznia 1920.