http://www.abiprint.pl/

Żołnierze z Braniewa pamiętali o poległych bohaterach

Listopad 4, 2019 15:35 32

Żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie posprzątali groby poległych żołnierzy Armii Krajowej, spoczywających na elbląskich cmentarzach.

Braniewscy terytorialsi odwiedzili ponad 40 grobów, na dwóch cmentarzach – Agrykoli i Dębicy. Spoczywają tu żołnierze Armii Krajowej, Powstańcy Warszawscy, harcerz Szarych Szeregów. Wśród najbardziej znanych jest Roman Sulima-Gillow (który ratując swoich kolegów został raniony odłamkami granatu), generał brygady Bolesław Nieczuja-Ostrowski czy 15-letni Włodzimierz Skolimowski, ps. „Saturn”, Powstaniec Warszawski w Szarych Szeregach.

baner 750

Na każdym grobie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej postawili znicz, oddali także honor tym, którzy polegli za niepodległość Polski.

To nie pierwsza taka wizyta terytorialsów na cmentarzach w Elblągu. Żołnierze pojawiają się tutaj kilka razy w roku. Wiąże się to również z tym, że WOT dziedziczą tradycje AK. Dlatego terytorialsi z Braniewa pamiętają również o żyjących bohaterach. Zapraszają ich na swoje uroczystości, odwiedzają w domach, przynoszą świąteczne paczki.

Fot. Anna Szczepańska