http://www.bogatyelblag.pl/dom-pogodnego-seniora-remi-juz-otwarty-trwa-nabor-na-wolne-miejsca,94672.html

Zabytkowe organy Hildebrandta znów zabrzmiały w Pasłęku

Czerwiec 26, 2013 06:20 29

Organy Hildebrandta to instrument zabytkowy, którego renowacja trwała całe cztery lata. W ubiegłą niedzielę, 23 czerwca po raz pierwszy po wojnie można było usłyszeć płynącą z nich muzykę. XVIII-wieczne organy Andreasa Hildebrandta znajdują w kościele pw. św. Bartłomieja w Pasłęku. Renowacja to koszt 3 milionów złotych.

Dlaczego są wyjątkowe?

Z pewnością dla „zwykłego” człowieka, nie interesującego się ani historią ani tym bardziej historią muzyki w Polsce nie będą one miały dużej wartości. To jednak błąd, ponieważ według badających instrument konserwatorów, to największe barokowe organy na północy Polski z zachowanym w znacznym stopniu oryginalnym mechanizmem. Są jedynymi tak dużymi gdańskimi organami z XVIII wieku, które mogą prezentować się w swojej pierwotnej formie. To również ostatnie istniejące dwumanuałowe organy z pracowni Hildebrandta.

Przed renowacją instrument był równie piękny, ale martwy.

Działały w nim bowiem jedynie 3 spośród 36 rejestrów. Renowacja organów była możliwa dzięki wsparciu prywatnej niemieckiej fundacji Hermann Reemtsma Stiftung z Hamburga oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze przekazała także parafia św. Józefa i Urząd Miasta w Pasłęku oraz Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Organy zostały zaprezentowane w całej swojej okazałości podczas niedzielnego koncertu, gdzie zostały wykonane na nich najpiękniejsze XVIII-wieczne pieśni. To niesamowite, że udało się przywrócić do życia tak stary i niegdyś zniszczony instrument. Z pewnością jest to sprawa znacząca nie tylko dla samego Pasłęka, ale dla całego naszego regionu.

Źródło: Onet.pl

PW

foto: www.hildebrandt-paslek.pl