arket

Wspaniała inwestycja w Elblągu za 20 milionów złotychǃ – to idealny kierunek do bogatego Elbląga w przyszłości

Styczeń 11, 2020 21:02 56

Kiedyś wszyscy sądzili, że duże pieniądze da wyższe wykształcenie i ukończone studia wyższe. Rynek pracy zweryfikował te poglądy i pokazał, że to jednak Ci co mają fach w ręku obecnie mogą zarobić na prawdę duże pieniądze. Władze Elbląga stawiając na inwestycje w Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Bema pokazali, że czują bardzo dobrze trendy gospodarcze i mają szansę sprawić by Elbląg ponownie stał się atrakcyjnym miastem dla młodych ludzi w subregionie.

Ta inwestycja to kluczowa szansa na ściągnięcie młodych osób do Elbląga

10 stycznia, odbyło się uroczyste otwarcie nowej inwestycji w Elblągu. Przy ulicy Bema dokonano inwestycji w Centrum Edukacji Zawodowej gdzie obecnie uczy się ok. 1000 uczniów i słuchaczy z Elbląga i regionu. Całość inwestycji w ECEZ kosztować będzie 20 milionów złotych. Jednym z elementów była budowa 4 pracowni nauki zawodu- stolarsko-ciesielskiej, budowlanej, energii odnawialnej i odlewniczej z kuźnią. W całym centrum działają 34 specjalistyczne pracownie nauki zawodu. Uczniowie kształcą się w branżach m.in. : motoryzacyjnej, elektryczno – elektronicznej, drzewnej, budowlanej, usługowej, metalurgicznej.

baner 004

Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej powstało, aby zwiększyć współpracę szkół z pracodawcami, a co za tym idzie, zapewnić edukację zawodową wysokiej jakości i stworzenie efektywnego systemu przejścia z edukacji (kształcenia i szkolenia) do zatrudnienia. Władze miasta słusznie dostrzegły, że w Polsce kuleje skuteczny system edukacji, który współpracuje już podczas etapu nauki z pracodawcami z regionu. Centrum Edukacji Zawodowej posiadając tak nowoczesną bazę edukacyjną to idealne miejsce by wdrożyć właśnie taki model praktycznej edukacji. Dzięki tej inwestycji mamy szansę stać się atrakcyjnym miastem dla młodych ludzi z regionu, którzy nie tylko będą u nas zdobywać praktyczną wiedzę ale później zdobędą dobrze płatny zawód oraz na stale osiądą w naszym mieście.

„Wielokrotnie powtarzałem o tzw. Złotym Trójkącie. Zależy nam na wzmocnieniu praktycznego aspektu kształcenia zawodowego poprzez wytworzenie realnych powiązań kształcenia zawodowego realizowanego w systemie oświaty z otoczeniem społeczno-gospodarczym i zbliżenie szkolnictwa zawodowego do rynku pracy poprzez koordynację współpracy elbląskich szkół zawodowych z pracodawcami, instytucjami związanymi z zatrudnieniem oraz uczelniami. Tych inwestycji by nie było, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej, za co dziękuję marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi. Zmieniamy dzięki temu kształcenie zawodowe w naszym mieście.” – podkreślał Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Elbląskie Centrum może być świadectwem dla całego kraju. Takiego drugiego na Warmii i Mazurach nie znajdziemy – mówił marszałek woj. warmińsko- mazurskiego Gustaw Marek Brzezin

Podczas spotkania obecny był również Prezes PSL Władysław Kosiniak- Kamysz, który podkreślał, że model edukacji jaki widzimy w Elblągu może być wspaniałym przykładem nie tylko w regionie ale nawet dla całej Polski.

To jest przykład kształcenia dualnego, czyli praktyka i nauka. Uczymy, przygotowujemy młodzież do tego, aby nie tylko miała wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. To jest wielka sprawa. Praktyczne umiejętności są podstawą, bo przedsiębiorcy oczekują pracownika, który ma doświadczenie. Przez lata był to problem w Polsce, bo nie było gdzie zdobywać tego doświadczenia. – mówił Władysław Kosiniak- Kamysz, Prezes PSL.

Rozbudowa Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Bema stanowiła pierwszy etap. Z 20 milionów złotych na ten cel przeznaczono ok. 12 milionów złotych. Czekają nas jednak kolejne projekty.Chodzi o inwestycje w siedzibę przy ul. Rawskiej, gdzie powstanie experymentarium i kolejne pracownie, tworzone pod potrzeby przedsiębiorców. Powinniśmy to dokończyć w tym roku. Trzeba również dokształcić kadrę do nowoczesnych urządzeń i technologii – mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Podczas uroczystego otwarcia obecni byli również przedsiębiorcy. Powodzenia życzył m.in. Piotr Wójcik, Prezes Meble Wójcik oraz Poseł PSL i znany przedsiębiorca w regionie Zbigniew Ziejewski. Obydwaj Panowie jak nikt inny wiedzą jak ważne dla przyszłości polskiej gospodarki są właśnie takie inwestycje jak ta, która właśnie powstała w Elblągu.

Red.