luka vision

Wielkie kąpielisko za kilka lat czy tańsze osiedlowe baseny już teraz? – Prezydent Elbląga: Debata na ten temat jest zbędna

Sierpień 12, 2019 20:43 04

Jeśli ktoś myślał, że już za rok będzie okazja pokąpać się na jakimkolwiek kąpielisku otwartym w Elblągu to był w dużym błędzie! Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, w odpowiedzi na nasze zapytanie i tysięcy elblążan stwierdził, że debata w tym temacie jest zbędna. Czy tego oczekiwali elblążanie?

Małe osiedlowe baseny czy wielkie kąpielisko miejskie za kilkadziesiąt milionów złotych?

Elblążanie kolejne lato czują się upokorzeni tym, że w mieście od wielu lat przy wielkich upałach nie ma się gdzie wykąpać na świeżym powietrzu. Chodzi jednak nie tylko o kąpiel ale i miłe spędzenie czasu w upalne dni oraz opalanie.

baner 750

Wiele miast w Polsce oferuje swoim mieszkańcom wielkie aquaparki ale także mniejsze osiedlowe baseny czy liczne małe kąpieliska w różnych dzielnicach miasta. Pisaliśmy o tym w artykule poniżej przedstawiając świetny przykład kąpieliska w Toruniu, który został wybudowany za 2,5 miliona złotych.

http://www.bogatyelblag.pl/elblazanie-upokorzeni-kolejny-raz-strajkowe-miasteczko-juz-wkrotce-moze-stanac-pod-urzedem-miasta,100138.html

W związku z coraz większymi emocjami jakie budzi powyższy temat zwróciliśmy się z zapytaniem do Prezydenta Elbląga oraz elbląskich Radnych co dalej w tym temacie… Czy w Elblągu czekać będziemy kolejne lata na zebranie kilkudziesięciu milionów złotych z dotacji unijnych i wkładu własnego miasta by wybudować wielkie kąpielisko miejskie czy też miasto stopniowo postawi na budowę mniejszych basenów osiedlowych.

Prezydent Elbląga: „Myślę, że debata w tym temacie jest zbędna”

Póki co dla elblążan miasto oferuje kurtyny wodne. Kolejne wakacje co widać po odpowiedzi Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz radnego z jego komitetu każą przypuszczać, że nic w temacie się nie zmieni. Prezydent Elbląga i jego Radny wprost powiedzieli, że priorytetem i chyba jedynym celem jest budowa wielkiego kąpieliska na ulicy Spacerowej na które póki co nie ma wystarczających środków. Przypomnijmy Elbląg na prezydencki projekt nie otrzymał unijnego wsparcia.

Czy coś się zmieni? Czekamy na zdanie innych klubów Radnych zasiadających w elbląskiej Radzie Miasta… czy mają jakąś inną wizję? A może elblążanie wezmą sprawy w swoje ręce i poruszą temat na szerszej debacie publicznej?

Oto nasze pytania jakie zadaliśmy Radnym oraz Prezydentowi Elbląga:

post bogatyelblag 29 lipiec

„Rewitalizacja kąpieliska miejskiego to jedno z priorytetowych zadań inwestycyjnych planowanych do realizacji w obecnej kadencji. Myślę, że debata w tym temacie jest zbędna. Konieczność realizacji inwestycji jest bowiem przesądzona. Dla wszystkich rzeczą oczywistą jest, że kąpielisko jest potrzebne i bardzo oczekiwane przez elblążan. Jak wielokrotnie informowałem jesteśmy w pełni przygotowani dokumentacyjnie do tego zadania. Problem tkwi jednak w finansowaniu przedsięwzięcia. Koszt inwestycji szacowany jest na kilkadziesiąt milionów złotych i nie jesteśmy w stanie sfinansować go jedynie ze środków własnych. W ubiegłym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie unijne do Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach konkursu na rewitalizację – projekt znalazł się na liście rezerwowej. Szukamy więc możliwości pozyskania środków na ten cel z innych programów i jeśli tylko takie wystąpią to z pewnością będziemy o nie aplikować.” – powiedział nam Prezydenta Elbląga Witold Wróblewski

„Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest wybudowanie w miejscu starego, niemieckiego basenu nowego kąpieliska w Elblągu. Taka inwestycja kosztuje więcej niż 2,5 mln zł i należy starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej. Budowanie osiedlowych baseników wiąże się droższym całościowo ich utrzymaniem w przyszłość, a w szczególności z problemami zapewnienia odpowiedniej ilości ratowników na kilku basenach. Obecnie taki problem występuje na wielu kąpieliskach, a uważam że bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest wartością nadrzędną. Budowa nowego kąpieliska jest w programie wyborczym KWW Witolda Wróblewskiego i obecnie Urząd Miasta składa stosowne wnioski o uzyskanie dofinansowania w nowej perspektywie dofinansowania planowanych inwestycji ze środków UE. Uważam, że lepiej poczekać niż budować ze środków własnych prowizorkę, za którą byśmy się wstydzili przez wiele kolejnych lat.” – powiedział Radny z Komitetu Witolda Wróblewskiego Krzysztof Konert

Red.