https://dragondeweloper.pl/

Wielkanocne przysmaki – czego nie może dziś zabraknąć na naszym stole i czy warto z czegoś rezygnować?

Kwiecień 20, 2014 06:38 16

Wiadomo, że jak święta, jakiekolwiek by nie były, to stół musi być odpowiednio zastawiony. Słowo „odpowiednio”, nie oznacza w tym wypadku wcale, że powinniśmy wystawić na światło dzienne całą naszą spiżarnię. Gdy przygotujemy zbyt dużo jedzenia, często się ono marnuje, dlatego warto w tym roku ograniczyć i wydatki i czas spędzony w kuchni. Nie może zabraknąć jednak kilku podstawowych dań, które są zarazem świątecznymi symbolami. Np.?

Jajka. Nie ulega wątpliwości, że na stole muszą się znaleźć. Na wielkanocnym śniadaniu oczywiście w formie pisanek prosto z koszyczka ze święconką, ale oprócz tego warto też przełamać jajeczną konwencję i zaszaleć. Jak to zrobić? Przepisów na jajka faszerowane różnymi pastami na naszej stronie bezliku – farsz można modyfikować w dowolny sposób, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie różnorodnych smaków.

Przepis na sałatkę jarzynową jest bardzo klasyczny i prosty, jednak oczywiście jak większość dań, można go urozmaicić. Nie wszyscy dają do niej np. musztardę, a szkoda, bo dodaje ona całości fajnego, zadziornego charakteru. Zamiast ciężkiego majonezu dobrze sprawdzi się natomiast lekki jogurt np. typu greckiego. Dla tych, którzy bez majonezu sałatki sobie nie wyobrażają, istnieje też wersja pomieszania obu składników ze sobą. Odważyłbyś się dodać do sałatki odrobinę papryki chili? Spróbuj, a przekonasz się, że warto.

Oprócz wymienionych wyżej dań, na wielkanocnym stole nie może zabraknąć również mięsa – najlepiej pod postacią białej kiełbasy. Może być tradycyjna, albo zupełnie zaskakująca, np. zapieczona z cebulą w piekarniku na oliwie.

Zaczynając niedzielne śniadanie należy pamiętać, aby jako pierwszą spożyć święconkę oraz aby każdy domownik spróbował chociaż kawałek z każdego poświęconego produktu. O tym, czy uda się nam zjeść całą zawartość koszyczka, należy pomyśleć przed jego zapełnieniem. Jeśli jednak mimo wszystko zostanie coś, czego nie damy rady już zjeść ani z nikim się podzielić, należy to spalić – pod żadnym pozorem nie wyrzucać.

PW