http://luka-finance.pl/

Weekend z MDAG dzień I

Maj 16, 2018 18:29 34

Pierwszego dnia Weekendu z Millennium Docs Against Gravity zapraszamy w podróż śladami Michała Waszyńskiego, jednego z największych przedwojennych twórców filmowych. „Książę i Dybuk” w Kinie Światowid w piątek, 18 maja o godz. 18:00.

Twórcy dokumentu próbują poznać prawdę o tym, kim był tajemniczy reżyser. Jest to niezwykle trudne, ponieważ Michał Waszyński, a właściwie Mosze Waks, sam tworzył swój życiorys, dodając do niego fakty, które nigdy nie miały miejsca i zmieniając swoją tożsamość. Ci, którzy znali filmowca, zapamiętali go jako arystokratę, kłamcę, Żyda, wiecznego tułacza i homoseksualistę. Burzliwe życie osobiste nie przeszkodziło mu jednak w stworzeniu kilkudziesięciu kinowych produkcji, w tym hitów z takim gwiazdami kina, jak Sophia Loren i Claudia Cardinale. Jednym z jego najpopularniejszych dzieł jest stworzony w 1937 r. „Dybuk”, pierwszy polski pełnometrażowy film w języku jidysz, oparty na starej żydowskiej legendzie. Reżyser przez lata szukał utraconej kopii filmu, w którym ukrył swoje największe tajemnice.

Kim naprawdę był Michał Waszyński? Gwiazdą kina, oszustem, czy może człowiekiem nieustannie mylącym iluzję z rzeczywistością?

Reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Produkcja: Polska, Niemcy, 2017

Czas: 82 min

Agnieszka Pastuszka