http://klinikapotocki.com

Ważne, aby prezydent stał po stronie rolników

Lipiec 8, 2020 13:22 59

Rosnąca niepewność warunków pogodowych i rynkowych to problemy, z którymi mierzą się polscy rolnicy. – Szansą są pieniądze z Unii Europejskiej, ale, żeby je wynegocjować trzeba mieć odpowiednie kompetencje i kontakty. To wszystko ma Rafał Trzaskowski – mówił do rolników senator Jerzy Wcisła.  (7 lipca) senator Jerzy Wcisła i poseł Jacek Protas spotkali się z rolnikami w Braniewie na spotkaniu organizowanym przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą.

Ceny żywności rosną, ale polscy rolnicy za swoją pracę otrzymują coraz mniej pieniędzy. Mówią, że z pracy, którą wykonują coraz trudniej o godne życie. Problemy rolników to jest nasza wspólna sprawa, bo odczuwamy je wszyscy we własnych kieszeniach. Dlatego bardzo ważne jest, aby przyszły prezydent Polski potrafił skutecznie działać w Brukseli.

- 1/3 unijnego budżetu to rolnictwo, musimy na ten budżet oddziaływać z korzyścią dla Polski – mówił do rolników Jerzy Wcisła. – Andrzej Duda tych pieniędzy nie wywalczy. Nawet nie podjął próby negocjacji zrównania dopłat.

Rolnicy przyznali parlamentarzystom, że trudno jest im myśleć o rozwoju, kiedy każdy dzień jest dla nich walką.

- Mamy coraz większe trudności z przekazywaniem pałeczki następnym pokoleniom – wymieniali obecni na sali przedsiębiorcy rolni. – Obowiązują nas coraz to nowe regulacje, produkcja żywności staje się coraz droższa, a tymczasem musimy konkurować z krajami wschodnimi, czy
z innymi kontynentami, których te obostrzenia nie dotyczą.

Jak podkreślali senator Wcisła i poseł Protas, polskie rolnictwo w ciągu ostatnich dwudziestu lat przeszło transformację, dlatego ważne jest, aby zajmować się nie tylko bieżącymi sprawami.
- Problemy są i zawsze będą, ważne jest, żeby próbować rozwiązywać je systemowo. Polskiemu rolnictwu potrzebny jest okrągły stół i prezydent, który będzie działał skutecznie – powiedział poseł Jacek Protas.

Parlamentarzyści i rolnicy skupieni w Izbie umówili się na kolejne spotkania i wzajemne dzielenie się informacjami oraz podejmowaniem działań wspierających polskie rolnictwo.

Karolina Śluz
Dyrektor Biura Senatora RP
Jerzego Wcisła