Warsztaty zdobienia skrzyń w Suchaczu

Maj 31, 2013 21:22 31

Jak ochronić przed zapomnieniem ginące tradycyjne rzemiosła i zawody? Zadanie to, podejmuje projekt „Ślady kultury – dziedzictwo znane i nieznane”. Tym razem, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza na warsztaty zdobienia skrzyń, które odbywać się będą 29 i 30 czerwca w Suchaczu.

Projekt „Ślady kultury – dziedzictwo znane i nieznane” wykorzystuje działania edukacyjne, plenery, wystawy, warsztaty by popularyzować dziedzictwo kulturowe oraz wytwory tradycji ludowej charakterystyczne dla regionu Warmii i Mazur. Dzięki temu przyczynia się do utrwalenia lokalnych tradycji i dawnych zwyczajów wśród społeczności.

Tym razem uczestnicy będą mogli wziąć udział w zajęciach, na których nauczą się samodzielnie zdobić kufry i skrzynie wzorami ludowymi.

Tradycyjnie, przy malowaniu skrzyń stosowano ciemną kolorystykę. Do najczęściej stosowanych barw należały zieleń i czerwień. Powierzchnie skrzyń były bogato zdobione za pomocą snycerki. Wieka przytrzymywane były przez ornamentalne okucia. Zamki chroniące zawartość skrzyni zdobiono motywami czerpanymi ze świata roślinnego, często w połączeniu z postaciami ludzkimi. Wewnątrz skrzyń wplecione były zapiski i daty dotyczące narodzin, zgonów lub ważnych wydarzeń. Tworzono w ten sposób rodzaj kroniki rodzinnej zamkniętej w zaciszu drewnianego wnętrza.

Najważniejszą funkcją skrzyń i kufrów było przechowywanie cennej zawartości. Najczęściej był to posag panny młodej, ale w Suchaczu, który jest wioską kaperską, skrzynia mogła ( i może ) służyć do przechowywania skarbów.

Podczas warsztatów wykonane zostaną prace odnoszące się do repertuaru motywów i ornamentów regionalnych .

Snycerstwo jest rodzajem rzemiosła artystycznego. Wykorzystując różne techniki pracy w drewnie można wykonać lub ozdobić dzieła artystyczne bądź przedmioty codziennego użytku. Mimo, iż wydaje się być trudną dziedziną sztuki – daje piękne efekty końcowe nawet u początkujących rzeźbiarzy – mówi Patrycja Pieprzak, absolwentka kierunku snycerstwo w Liceum Plastycznym w Orłowie, która poprowadzi warsztaty w Suchaczu.

Warmińskie stolarstwo ludowe stworzyło własne i nowe typy sprzętów. Wytwarzano min. zydle, stołki, szafy, stoły i skrzynie. Zdobnictwo mebli przeznaczonych do siedzenia było nieskomplikowane. Polegało na ozdobnym wycinaniu opracowanego wcześniej motywu. Skrzynie dzieliły się na dwa typy: pierwszy zdobiony profilowaniem i malowidłami, drugi typ malowany jednym lub dwoma kolorami bez ornamentacji.

Warsztaty odbędą się w weekend – 29 i 30 czerwca w godzinach od 11.00 do 15.00. Zapisów można dokonać pod nr tel. 55 611 20 64 lub mailowo: ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl. Ilość miejsc ograniczona. Warsztaty są bezpłatne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: Paulina Łuczak