http://maradbudownictwo.pl/

W Szczecinie zbudowali amfiteatr za 400 tysięcy – w Elblągu na Dolince obiekt wciąż niszczeje

Październik 15, 2014 07:01 18

Los Amfiteatru w elbląskim Parku Dolinka jest smutny, zwłaszcza dla tych z nas, którzy pamiętają czasy jego świetności. Od lat władze miasta powtarzają, że na jego odbudowę po prostu nie ma pieniędzy, tymczasem również i uwielbiany przez elblążan basen odkryty przy ulicy Spacerowej przeszedł do tej samej historii co amfiteatr. Wydaje się, że w tej sytuacji nic nie można zrobić, wystarczy jednak rozejrzeć się po Polsce by zaobserwować dobre i przede wszystkim tanie rozwiązania, które mogą uratować niejedną elbląską historię.

Odpadające elementy trybun widowni, spękany beton i brak siedzisk – tak obecnie wygląda elbląski amfiteatr w Parku Dolinka. Obiekt nigdy nie przechodził gruntownego remontu. Od kilku dobrych lat, ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa nie organizuję się już na nim imprez masowych. Amfiteatr powoli niszczeje i odchodzi w zapomnienie, bowiem miasto nie miało dotychczas ani pieniędzy ani też pomysłu na jego wykorzystanie.

Jak przekonaliśmy się już wiele razy, to co wydaje się „niemożliwe” lub „nieopłacalne” z powodzeniem jest realizowane w innych miastach, np. w Szczecinie, gdzie na jednej z dzielnic właśnie otworzono lokalny amfiteatr. Co ciekawe, a chyba i najważniejsze, koszt tej inwestycji wyniósł jedynie 400 tysięcy złotych, a mieszkańcom będzie służyć przez wiele, wiele lat. Budowa obiektu trwała niecały rok.

Wobec takich informacji nie można być obojętnym, trudno też nie pokusić się o stwierdzenie, że znalezienie w miejskim budżecie Elbląga podobnej kwoty na rewitalizację naszego amfiteatru jest całkiem realne. Warto zauważyć, że naprzeciw tym potrzebom mieszkańców wychodzi jeden z kandydatów na prezydenta  Edmund Szwed z KWW Obywatelski Elbląg.

„Naprawa Elbląga” zapowiadana przez Szweda ma objąć kilka ważnych obszarów, takich jak stworzenie terminalu na Modrzewinie, utworzenie 6 grudnia w Mikołajki fabryki budowy tanich domów komunalnych, stworzenie dochodowej struktury dla budżetu miasta poprzez innowacyjny program przetwarzania odpadów, oddłużanie miasta, utworzenie centrum turystyczno-targowego przy nowym stadionie oraz właśnie odbudowanie amfiteatru w Parku Dolinka i basenu przy ul. Spacerowej.

Elbląski amfiteatr został wybudowany w latach 70. Położony jest w Parku Dolinka, w otoczeniu pięknych, zielonych terenów oraz odbudowanego koryta rzeki Kumiela. W przeciągu kilkudziesięciu lat organizowane były w nim koncerty, festyny. Wystąpiły na nim największe gwiazdy muzyki popularnej, w różnych stylach muzycznych, począwszy od popu a kończąc nawet na death metalu. Dolinka, jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku, była ulubionym miejscem spotkań elblążan. Amfiteatr żył. Teraz wygląda on odstraszająco.

Jak widać na przykładzie Szczecina, wcale nie potrzeba ogromnych nakładów finansowych, by ożywić miejsce, które umarło dawno temu, a do którego wciąż mamy ogromny sentyment. Wystarczy tylko dobry plan i oczywiście chęci.

PW