http://klinikapotocki.com

W 2020 roku inflacja w Polsce ma być najwyższa w Unii Europejskiej!

Październik 18, 2019 10:58 27

Wiele w czasie kampanii wyborczej mówiło się o drożejących cenach. Niestety perspektywa dla Polaków jest mocno niebezpieczna jeśli przyjrzymy się prognozom Międzynarodowego Funduszu Walutowego. MFW prognozuje, że ceny w Polsce mają rosnąć najszybciej w całej Unii Europejskiej!

Czy jest się czego bać?

Jeszcze w kwietniu MFW zapowiadał, że inflacja w naszym kraju może stopniowo rosnąć ale nie powinna przekroczyć 2,5% do 2024 roku.

W październiku MFW zmienił jednak swoje nastawienie i szacuje inflację w 2020 roku na poziomie 3,5 %. Sytuacja ma się poprawić dopiero w 2024 roku kiedy inflację wyższą niż Polska mają mieć Węgrzy.

Grafika w tle FB Parasol 2.0 (1)

MFW zmienił swoje nastawienie gdyż ocenia on bieżącą sytuację oraz zapowiedzi rządzących. Wpływ na to z całą pewnością miały zapowiedzi o podwyżce pensji minimalnej do poziomu 4000 brutto. Należy również pamiętać, że nad Polską wisi wciąż widmo drastycznych podwyżek cen prądu, które zostały zablokowane na rok wyborczy. Co będzie w kolejnych latach tego jeszcze nie wiemy… Rząd PiS uruchomi też program 500 + na każde pierwsze dziecko a nie jak było dotychczas na drugie i kolejne dziecko co spowoduje ponownie napływ dodatkowego strumienia pieniądza na rynek.

Prognozy MFW mogą więc się spełnić jeśli PiS będzie chciał zrealizować swoje przedwyborcze zapowiedzi w całości. Dla konsumentów niestety będzie to oznaczało wzrost cen produktów.

Red.