http://luka-finance.pl/

„Ubolewam, że nie wykorzystujemy wystarczająco potencjału rowerowego naszej Bażantarni ” – Radny Marek Kamm w temacie aktywizacji elbląskiej młodzieży

Marzec 21, 2019 09:31 12

Radny Adam Matwiejczuk zabiega o polepszenie stanu nawierzchni przy szkolnych boiskach, Bogusław Tołwiński promuje nowy sport w naszym mieście – Rugby Tag , natomiast radny Marek Kamm marzy o wykorzystaniu potencjału rowerowego szlaków w Bażantarnii.

Tym razem radny Marek Kamm podzielił się z nami pomysłem na większą aktywizację sportową elbląskiej młodzieży:

- Dzieci i młodzież zachęcam do aktywności fizycznej już od dłuższego czasu, a konkretnie od roku 2011 kiedy to zostałem powołany na Pełnomocnika Prezydenta-Oficera Rowerowego ds. rozwoju komunikacji rowerowej. Wcześniejsze działania w postaci organizowania od 2006 roku wycieczek rowerowych adresowane były bowiem do osób dorosłych. Podczas różnego rodzaju spotkań, prelekcji i wycieczek z uczniami elbląskich szkół starałem się zaszczepić w młodym pokoleniu nawyk chodzenia pieszo, jeżdżenia rowerami, na hulajnogach czy też nawet deskorolkach lub rolkach – bo i takie środki transportu indywidualnego są wykorzystywane w drodze z domu do szkoły i z powrotem. Pokazywałem uczniom negatywne skutki regularnego podwożenia samochodem do szkoły przez rodziców , takie jak brak kondycji, nadwaga, wady postawy i co za tym idzie – z czasem – gorszą sytuację w grupie rówieśniczej.

baner 750

Obecnie zamierzam kontynuować te działania, które od tego roku – co mnie bardzo cieszy – są wspierane oficjalnie przez elbląski samorząd w postaci udziału w największej w Polsce akcji promującej zrównoważoną mobilność w drodze do szkoły. To działanie nazywa się Rowerowy Maj i odbędzie się w tymże właśnie miesiącu 2019 roku. Poza tym zawsze mile widziane są dzieci i młodzież na Miejskich Wycieczkach Rowerowych, podczas których poznajemy okolice Elbląga z perspektywy rowerowego siodełka. Co prawda, już teraz jeździ z nami całkiem sporo rowerowego narybku, ale zawsze chciałoby się go więcej.

Ubolewam, że nie wykorzystujemy wystarczająco potencjału rowerowego naszej Bażantarni dla dzieci i młodzieży zorientowanych sportowo na kolarstwo górskie, przełajowe czy też grawitacyjne. Ten stan rzeczy należy poprawić.- mówi nam Radny Marek Kamm.

Jak widzimy pomysły na zachęcenie młodzieży do bardziej sportowego stylu życia są, ale problemem jak zawsze są warunki do jego uprawiania i niestety finanse. Już ponad rok minął od tego jak szlaki w Bażantarni zostały częściowo zniszczone i do dzisiaj nic w tej sprawie się nie zmieniło w wyniku braku funduszy. Czy interwencje radnych pomogą zebrać odpowiednią ilość funduszy w elbląskim samorządzie na poprawę palącego problemu jakim jest coraz słabsza forma sportowa dzieci i młodzieży.