arket

Tym razem czas na Barcelonę!

Styczeń 8, 2018 13:38 39

Jeszcze chyba nie było osoby, która zwiedziła stolicę Hiszpanii i nie była pod jej wrażeniem. Barcelona obfituje w atrakcje turystyczne i piękne widoki. Bilety lotnicze możemy znaleźć w cenie już około 200 zł w obie strony, czas zatem przygotować się na wycieczkę!

W Barcelonie panuje klimat śródziemnomorski, czyli łagodne zimy i gorące lata. Obecnie jest tam około 13 stopni Celsjusza i z każdym miesiącem coraz cieplej.

Do Barcelony możemy polecieć w atrakcyjnych cenach np. z Gdańska lub Warszawy – lotnisko Chopina lub Modlin.

Jakie atrakcje czekają na turystów?

La Rambla

Jest to najsłynniejsza aleja Barcelony (i podobno jedna z najsłynniejszych na świecie!). Łączy Plac Kataloński z portem.

Rosną na niej piękna drzewa – platany, a wokół znajdziemy mnóstwo restauracji, barów, kwiaciarni. Jest to także miejsce gdzie zbierają się artyści, którzy np. rysują czy malują wśród tętniącej życiem alei.

Street-art w Barcelonie

Jeśli zaś ktoś jest fanem sztuki ulicznej, polecamy wybrać się w stronę dzielnic El Raval i Poblenou, gdzie znaleźć można liczne malowidła grafitti. Lepiej jednak wybrać się tam w dzień, gdyż ponoć bywa w nocy niebezpiecznie.

Barri Gotic – średniowieczna dzielnica

Jest to centrum Starego Miasta. Urokliwe wąskie ulice, mury i niesamowity klimat (który także kojarzy się z nastrojem panującym we wcześniej wspomnianych powieściach Carloza Ruiza Zafona).

Katedra w Barcelonie

Jest to katedra św. Eulalii i idealny przykład architektury gotyckiej. Wzniesiona w kilku etapach, od XIII wieku, w miejscu starszej świątyni wybudowanej przez Rzymian.

Katedra wygląda imponująco, a widok z jej dachu na Dzielnicę Gotycką i całą Barcelonę, jest zdecydowanie niezwykły. W środku możemy spotkać gęsi. Wg przekonań, dopóki będą tam gęsi to Barcelona nie zginie.

Plac Kataloński i Plac Hiszpański

Słynne barcelońskie place, które ciężko pominąć przemierzając miasto. Plac Kataloński położony jest w centrum Barcelony. Powstał po przebudowie Barcelony w XIX wieku, kiedy zostały wyburzone średniowieczne mury miejskie. Plac Hiszpański znajduje się u podnóża Montjuic, w dzielnicy o tej samej nazwie. Miejsce w takiej formie istnieje o 1715 roku, a dawniej w jego miejscu znajdowało się miejsce straceń skazańców (szubienice). Wokół placu znajdują się między innymi słynna fontanna, Wieże Weneckie i Narodowe Muzeum Katalońskie.

Arc de Triomf

Jest to łuk triumfalny wybudowany w 1888 roku, na światową Wystawę Expo. W pobliżu znajduje się bardzo przyjemny park, gdzie między innymi zobaczyć można papugi na wolności! Co może dla mieszkańców nie jest zupełnie dziwne, a dla przyjezdnych wielki zaskoczeniem.

SAGRADA FAMILIA

Jej budowę rozpoczęto ponad 130 lat temu i wszyscy zadają pytanie, czy i kiedy zostanie ona ukończona.

Wstęp kosztuje 15 euro i biorąc pod uwagę, że to także maleńka cegiełka na dokończenie dzieła, zdecydowanie warto!

PARC GUELL

Park Guell przez wielu turystów uważany jest za najpiękniejsze miejsce w Barcelonie. Obecnie można go zwiedzać przez cały rok między 8.00 a 21.00.

Wstęp kosztuje 8 euro.

Plaże Barcelony i port jachtowy

Wybór jest spory. Od najpopularniejszej Barcelony, poprzez największą Platja Gran, do Novej Icarii i Bogatell. Warto dodać, że przez niemal całe wybrzeże biegnie żółta linia metra (L4). Dostać się na nie możecie innymi środkami komunikacji, które znajdziecie na stronie transportu miejskiego w Barcelonie.

Teleferic de Montjuic

Widok, który można oglądać z w takim miejscu i z takiej wysokości jest po prostu powalający!Najlepiej go podziwiać akurat tuż przed zachodem słońca. Przejazd w jedną stronę kosztuje 7,30 Euro, a w obie strony 10,30 Euro

Font Magica

Niesamowity kompleks fontann, które przychodzi zobaczyć chyba każdy, kto odwiedza Barcelonę. Font Magica znajduje się u podnóża wzgórza Montjuic, tuż obok słynnego placu hiszpańskiego – Plaza de Espana. Kompleks został wybudowany z okazji Wystawy Expo w 1929 roku. Zależnie od pory roku, co pół godziny lub co godzinę, można podziwiać fontannowe spektakle (woda-światło-dźwięk).

Bazar La Boqueria

Jest to zdecydowanie największy i najbardziej znany bazar w Barcelonie, przez wielu uznawany za bardzo ciekawą atrakcję turystyczną. Świeże owoce egzotyczne, warzywa, mięsa, regionalne jedzenie

Stadion FC Barcelona

Stadion został wybudowany w 1957 roku, i pomimo widocznych opóźnień architektonicznych względem najnowszych obiektów, nadal uważany jest za jeden z najwspanialszych stadionów piłkarskich w Europie. Jest on dumą miasta, oraz jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu, szczególnie od momentu wejścia FCB na szczyty klubowej piłki.

Bilety dla dorosłych kosztują 25€, młodzież od 6 do 13 lat oraz seniorzy powyżej 70 lat zapłacą 20€, a dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Bilety można kupić w kasie (do 45 minut przed zamknięciem), online oraz w wielu punktach w mieście.

Co warto spróbować?

PULPO A LA GALLEGA
Plasterki ośmiornicy, podane na ziemniakach i doprawione ostrą papryką

PIMIENTOS DE PADRÓN

Małe zielone papryczki, takie na jeden gryz. U nas bardzo rzadko spotykane, w Hiszpanii najczęściej obsmażane na oliwie i posypane wielkimi kryształkami soli morskiej..

CROQUETAS

Hiszpańskie croquetas nie mają nic wspólnego z tymi, które znamy w Polsce i które jemy, chociażby do czerwonego barszczu. Croquetas są niewielkie – okrągłe lub podłużne i przygotowane są na bazie beszamelu z różnymi dodatkami. Jedne z najbardziej popularnych to croquetas de jamón czy croquetas de bacalao, czyli te z szynką lub z dorszem. Idealnie, gdy z zewnątrz są chrupiące, a nadzienie jest gorące i delikatnie wypływa przy krojeniu croqueta nożem. Spróbujcie ich, chociażby w MontBar niedaleko Plaza Universitat. Od razu chce się zamówić kolejną porcję!

A do picia najlepiej hiszpańskie wino, a w upały jego lżejsze odmiany, czyli sangria lub tinto de verano, która powstaje z połączenia czerwonego wina z fantą/ sprite lub gazowaną lemoniadą w proporcji 1:1. Hiszpanie nie uznają herbat.

Noclegi w bardzo promocyjnych cenach znajdziemy m.in. na stronach triavago.pl, www.booking.com czy innych

 

W artykule inspirowaliśmy się bardzo ciekawym blogiem wycieczkowym: fashionable.com.pl oraz www.tasteaway.pl