arket

To wielka tragedia! Ale wierzymy, że Kuźnia Społeczna wstanie z popiołów!

Listopad 14, 2019 21:00 51

Kuźnia Społeczna, to budynek zaadoptowany po dawnych koszarach, odrestaurowany i przygotowany do spełniania swojego zadania, czyli łączenia biznesu z potrzebami społecznymi. Otwarcie innowacyjnego miejsca odbyło się 30 września, a już 17 października budynek spłonął w ¾. Straty zostały wycenione na około 5 mln złotych. Trwa zbiórka, gdzie można wpłacać pieniądze i oddawać swoje rzeczy czy usługi na licytację.

Kuźnia to miejsce w którym najważniejszy jest człowiek

Kuźnia Społeczna to 2200 metrów przestrzeni, która miała pomagać w realizacji celów statutowych organizacji NGO – Banków Żywności, ale również poprzez różne działania miała pracować na jego rzecz. Był to największy z Banków Żywności w Polsce. W Kuźni Społecznej znajdowały się: Co-work, Sale Konferencyjno-eventowe, Kuchnie Warsztatowe, Kuchnie Produkcyjne i inne powierzchnie, które były olbrzymim potencjałem do realizowania celów Banków Żywności, ale również wielką szansą na duże zmiany kulturowo-wydarzeniowe w Olsztynie.
Kuźnia miała być miejscem gdzie realizowane byłyby projekty społeczne, powstałyby nowe miejsca pracy, w którym najważniejszym surowcem jest człowiek. Projekt realizowany był w ramach działalności Banku Żywności w Olsztynie.

Projekt realizowany był z funduszy europejskich, aczkolwiek inwestorzy cały czas byli na etapie zbierania środków, które pozwoliłyby pokryć wkład własny projektu. Teraz zbierane są pieniądze na to, by Kuźnia wstała w popiołów.

baner 2
Zachęcamy do wywiadu z Panem Markiem Borowskim, Prezesem Zarządu Banku Żywności w Olsztynie

Red.Czy wiadomo już co było przyczyną pożaru Kuźni?

Marek Borowski: Śledczy badają przyczynę pożaru Kuźni Społecznej w Olsztynie, w tej chwili nie jest jeszcze ona znana.

Czy Kuźnia była ubezpieczona, jeśli tak to na jakim etapie są procedury odszkodowawcze?

Tak, Kuźnia była ubezpieczona. Przedstawiciel ubezpieczyciela był już na miejscu, dokonał oględzin i już pozwolił nam wejść do budynku, żeby usunąć skutki pożaru. Trwa teraz proces związany z przekazaniem wszelkiej dokumentacji, o którą poprosił ubezpieczyciel i czekamy na protokół, do którego będziemy mogli się odnieść.

Do kiedy trwa zbiórka 1 mln zł na usuwanie skutków pożaru?

Na bieżąco szacujemy potrzeby związane z usuwaniem skutków pożaru i będziemy zbierać do kwoty, która pozwoli nam usunąć skutki pożaru. Jaka to będzie kwota, tego jeszcze nie wiemy, bo nie znamy wszystkich kosztów. Zaś na odbudowę Kuźni Społecznej przeznaczymy środki z ubezpieczenia. Tymczasem usunięcie skutków pożaru jest bardzo kosztowne i naszej organizacji na to nie stać. Szukamy różnych form wsparcia/finansowania prac związanych z usuwaniem skutków pożaru, które nie są objęte ubezpieczeniem. Pierwsza wycena prac, związana z usunięciem i demontażem spalonych elementów, odzyskaniem mebli/sprzętu, ozonowaniem pomieszczeń, została wyceniona na około 200 tys. zł. W tej chwili zebraliśmy kwotę ponad 100 tys. zł. To jest dla nas wielkie wsparcie, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni i dziękujemy z całego serca wszystkim darczyńcom. Dzięki tym pieniądzom specjalistyczna ekipa wchodzi do budynku już na początku listopada i będzie usuwać skutki pożaru.

Jeśli ktoś chciałby jeszcze wesprzeć Bank Żywności w Olsztynie to można to zrobić poprzez:

- zbiórkę na fb: https://www.facebook.com/donate/502540110300651/10157788845717509/

- licytacje na fb, w grupie „Gasimy pożar! licytacje na rzecz Kuźni Społecznej „: https://www.facebook.com/groups/406679523583660/

- bezpośrednie wpłaty na konto: Bank Żywności w Olsztynie – 06 1930 1611 2400 0400 4551 0005, Tytuł wpłaty: Gasimy pożar

Czy macie Państwo plany na najbliższą przyszłość w związku np. z remontem Kuźni? Czy możliwe jest przywrócenie Kuźni do jej stanu przed pożarem?

Chcemy jak najszybciej doprowadzić budynek Kuźni Społecznej do stanu sprzed pożaru. Jesteśmy po rozmowach z wykonawcami, którzy już podejmują działania. Pierwszym etapem prac jest usunięcie skutków pożaru. I doprowadzenie do takiego stanu, aby do budynku mogła wejść ponownie firma budowlana. Naszym marzeniem jest, aby Kuźnia za pół roku wróciła do stanu sprzed pożaru, ale wiemy, że to zależy od wielu czynników i dlatego nie jesteśmy w stanie podać żadnej daty. Jest jeszcze część budynku, która nie została zniszczona przez pożar i tę chcemy uruchomić jak najszybciej, jak tylko dostaniemy pozwolenie od nadzoru budowlanego na prowadzenie tam działalności.

Oświadczenie prezesa Banku Żywności w Olsztynie dot. Kuźni Społecznej

borowskiDrodzy Państwo,

W nocy 16 października wybuchł pożar w Kuźni Społecznej. To miejsce stworzone przez Bank Żywności w Olsztynie, który reprezentuję. Jesteśmy organizacją społeczną, która od niemal 20 lat działa na rzecz osób potrzebujących, niemarnowania jedzenia i na rzecz środowiska. Przez minione lata, to my wspieraliśmy pomocą i to do nas zgłaszały się inne organizacje społeczne po pomoc. Teraz role się odwróciły. W obliczu olbrzymiej tragedii, która nas spotkała, to nasz zespół prosi o pomoc. Nie jesteśmy w stanie udźwignąć sami tej tragedii.

Uruchomiliśmy zbiórkę na Facebooku i można nas wesprzeć poprzez wpłaty na konto organizacji. Są pytania o ubezpieczenie. Oczywiście, budynek był ubezpieczony. Jednak mamy świadomość, że ubezpieczenie nie pokryje w pełni strat. Spaleniu uległa 1/3 budynku, a 1/4 zaczadzeniu. Część powierzchni została zalana podczas akcji ratowniczej. Strażacy oszacowali wstępnie straty na 5 mln zł. Tymczasem my już potrzebujemy wejść do budynku i usuwać straty po pożarze i to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jako organizacja społeczna nie mamy stałego finansowania zewnętrznego. Utrzymujemy się z grantów, dotacji, darowizn i z własnej działalności.

Odbieramy codziennie ze sklepów nadwyżki żywności i przekazujemy je innym organizacjom społecznym. Tylko w zeszłym roku przekazaliśmy potrzebującym prawie 2,5 tys. ton żywności, którą w części uratowaliśmy ze sklepów przed zmarnowaniem. Pomogliśmy blisko 57 tys. osób! Dajemy nie tylko rybę potrzebującym, ale i wędkę. W różnych programach aktywizacyjnych bierze udział ponad 600 osób. Również edukujemy w zakresie niemarnowania jedzenia, organizujemy rocznie pond 200 warsztatów kulinarnych.

Z pożaru udało się odzyskać dokumenty księgowe, kadrowe i po części projektowe. Mamy wielką nadzieję, że część obiektu, która najmniej ucierpiała w pożarze (cowork i kuchnia), zostanie w najbliższym czasie ponownie uruchomiona.

Jeśli możemy Was prosić o pomoc, to dzisiaj to robimy. Odzywamy się do wszystkich osób, które znają nasze działania, które poznały już Kuźnię, którym zależy na odnowieniu tego zabytkowego budynku. Odzywamy się również do osób, które nas nie znają, a chcą bliżej się dowiedzieć o naszej działalności. Zajrzyjcie Państwo na naszą stronę www oraz na Facebooku Banku Żywności w Olsztynie i zobaczcie, ile cennych inicjatyw zrobiliśmy dla całego regionu i społeczności.

Zachęcamy do wpłacania pieniędzy przez zbiórkę uruchomioną na Facebooku:
https://www.facebook.com/donate/502540110300651/10157788845717509/
i poprzez bezpośrednią wpłatę na konto Banku Żywności w Olsztynie:

Bank Żywności w Olsztynie
06 1930 1611 2400 0400 4551 0005
Tytuł wpłaty: „Gasimy pożar„

Zapraszamy również do wystawiania przedmiotów na licytację: https://www.facebook.com/groups/406679523583660/

Cały zysk z licytacji przeznaczymy na usuwanie skutków pożaru, których nie pokryje ubezpieczenie.

Dziękujemy wszystkim służbom oraz osobom, które zaangażowały się w ratowanie majątku Banku Żywności w Olsztynie. Szczególnie dziękujemy za wszelkie ciepłe słowa wsparcia. Są nam one bardzo potrzebne.

Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie

logo-czarne