luka vision

Straż Miejska nie pomoże! – weźmy sprawy w swoje ręce. Karne naklejki dla „Januszy parkowania”

Luty 13, 2019 19:03 49

Od pewnego czasu w Elblągu coraz trudniej o miejsce do parkowania. Samochodów przybywa a miejsc parkingowych nie za dużo. Co gorsza znajdują się „Janusze parkowania”, którzy notorycznie parkują swoje auta zajmując 2 miejsca parkingowe. Sprawdziliśmy czy Straż Miejska może pomóc w rozwiązaniu problemu, niestety odpowiedź nie zachwyca kierowców. Pora wziąć sprawy w swoje ręce!

Karne naklejki zamiast pouczeń od Straży Miejskiej…

Pod koniec 2018 roku poruszyliśmy temat złego parkowania kierowców, którzy zajmują często po 2 miejsca parkingowe. To brak szacunku i myślenia o innych kierowcach i egoistyczna postawa.

http://www.bogatyelblag.pl/elblascy-kierowcy-zachowuja-sie-jak-egoisci-czy-straz-miejska-zajmie-sie-elblaskimi-januszami-parkowania,95192.html

Artykuł spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Wielu z Was irytuje ten problem. Liczyliśmy, że problem może rozwiązać elbląska Straż Miejska, która mogłaby karać tak parkujących kierowców surowymi mandatami. Niestety rzecznik prasowa Straży Miejskiej wyjaśniła nam, że funkcjonariusze w takich przypadkach jedynie upominają kierowców.

To zdecydowanie nie zmieni podejścia źle parkujących kierowców by zaczęli myśleć o innych uczestnikach ruchu drogowego. Jeden z czytelników po emisji artykułu zasugerował nam, że warto przyjąć model jaki stosują mieszkańcy Olsztyna. Tam wielu mieszkańców wzięło sprawę w swoje ręce i nieprawidłowo parkujących kierowców karze KARNYMI NAKLEJKAMI, które jest bardzo trudno zdrapać z bocznego lusterka ze względu na bardzo mocny klej. Takie naklejki dostępne są do zakupu przez internet.

Jesteście za tym by również w Elblągu tak karać „Januszy parkowania”? Oto kilka przykładów naklejek.

Bez nazwy-2

Poniżej prezentujemy odpowiedź na nasz artykuł jaki uzyskaliśmy od Straży Miejskiej:

„ Problem z parkowaniem w naszym mieście jest bardzo duży. Od minionego roku praktycznie nic się nie zmieniło. Ilość pojazdów cały czas wzrasta, a niestety miejsc do parkowania wciąż brakuje.

Najczęściej wykroczenia związane z nieprawidłowym parkowaniem popełniają elblążanie. Myślą, że wiedzą, gdzie i na jak długo mogą sobie pozwolić na pozostawienie swojego pojazdu, aby uniknąć kary. Osób przyjezdnych z innych miejscowości jest niewiele, ale się zdarzają.

W 2018 r. strażnicy miejscy podjęli 1035 interwencji drogowych i wystawili 27 mandatów, pouczyli blisko 900 osób, sporządzili 5 wniosków do sądu o ukaranie – dotyczące nieprawidłowego parkowania np. postój pojazdu bez uprawnień na miejscu dla inwalidy, niedostosowanie się do znaku „zakaz zatrzymywania” czy „zakaz postoju”, postój pojazdu poza miejscem wyznaczonym w strefie zamieszkania, niszczenie roślinności poprzez postój na trawniku, postój pojazdu na skrzyżowaniu, na chodniku, na drodze dla rowerów, na przejściu dla pieszych i wiele innych, za które kierowcy otrzymują mandat karny, pouczenie lub ostrzegawczą żółtą kartkę. Są również sytuacje, że sprawca wykroczenia nie przyznaje się do jego popełnienia i nie przyjmuje mandatu, więc wtedy sporządzany jest wniosek o ukaranie do sądu.

Rzeczywiście zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania i tzw. interwencji drogowych jest naprawdę bardzo dużo.

Oczywiście podczas większości takich interwencji strażnicy stosują pouczenia lub żółte kartki. Wszystko zależy od rodzaju i rozmiaru szkody wyrządzonej wykroczeniem, stopnia winy, sposobu działania sprawcy i stosunku do popełnionego wykroczenia. Funkcjonariusz wymierzając karę według swojego uznania (oczywiście zgodnie z obowiązującymi przepisami i taryfikatorem) ocenia stopień społecznej szkodliwości czynu. Stosujemy tzw. dyrektywy wymiaru kary zawarte w ustawie Kodeks Wykroczeń.

W pojęciu „złe parkowanie” zawartych jest kilka artykułów, które wymieniłam powyżej, jak np. postój pojazdu na chodniku, na trawniku, na przejściu dla pieszych i inne. Za takie wykroczenia straż miejska może wystawić mandat zgodnie z taryfikatorem, i są to mandaty w wysokości od 20 do 800 zł.

Miejsca najczęściej oblegane przez kierowców to:

- tereny przy parkingach, na których obowiązuje strefa płatnego parkowania. Kierowcy, aby nie płacić za miejsce parkingowe stają, gdzie popadnie;

- przy szpitalach i przychodniach (Szpital przy ul. Komeńskiego), chodniki i trawniki. Duży problem jest przy Szpitalu Wojewódzkim. Tam parkowanie odbywa się na chodniku i trawniku, na skrzyżowaniu, przy samym wjeździe. No i szczególnie postój nieuprawnionych pojazdów na miejscu dla osób z niepełnosprawnością;

- Stare Miasto, szczególnie w weekendy;

- osiedla mieszkaniowe.

Interwencje dotyczące parkowania jednego pojazdu na dwóch miejscach parkingowych były bardzo sporadyczne i zakończone pouczeniem. „

Red.