http://www.nasza-dieta.pl/

Sputnik już za tydzień!

Marzec 13, 2019 09:41 40

Od 19 do 21 marca odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Kino Światowid organizuje repliki prawie od samego początku istnienia wydarzenia.

„Kino rosyjskie ma swoich zwolenników w Elblągu, a widzowie często pytają o „Sputnik…”.
Mamy nadzieję, że również tegoroczny repertuar, przypadnie elblążanom do gustu” – mówi Aleksandra Bielska, pracownik Kina Światowid.

baner 2
Pierwszym wybranym filmem jest „Serce Świata” w reżyserii Natalii Mieszczaninowej. Reżyserka po raz kolejny stworzyła obraz, który przekonuje niezwykłą wiarygodnością postaci i dialogów. Mieszczaninowa, wywodząca się z dokumentalistyki, doskonale wie, jak zachowują się, poruszają i rozmawiają prawdziwi ludzie. Doceniło to jury, które przyznało jej Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 12. Sputnika za „dyskretną, poruszającą opowieść o naszej samotności i pragnieniu akceptacji. Pozornie skromny film, opowiadający o ważnych sprawach”.

Festiwal „Sputnik na Polską” wspiera bardzo często młodych reżyserów. Kolejny wybór padł na debiut filmowy „Głębokie rzeki” w reżyserii Władimira Bitokowa, do którego trafiła III nagroda festiwalu, a także nagroda za najlepszy debiut na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi.

„Kinotawr” tę samą nagrodę przyznał kolejnemu filmowi „Dwoje” Timofieja Żałnina. Te oszałamiająco piękne ujęcia, oddające wyższość przyrody nad małymi, ludzkimi problemami, a także akcja trzymająca w napięciu do ostatniej sceny sprawiają, że debiutancki projekt stał się dojrzałym, silnym głosem rosyjskich filmowców młodego pokolenia.

Zapoznanie się z tą namiastką kina rosyjskiego będzie na pewno ciekawym doświadczeniem.
Kino Światowid zaprasza:

19.03

18:00 „Serce Świata” reż. Natalia Mieszczaninowa, Rosja 2018, 120 min

20.03

18:00 „Głębokie rzeki” reż. Władimir Bitokow, Rosja 2018, 75 min

21.03

18:00 „Dwoje” reż. Timofiej Żałnin, Rosja 2018, 94 min

Joanna Meryk