http://maradbudownictwo.pl/

Sektor budowlany w potężnej zadyszce – zadłużenie branży na 2,41 miliarda złotych!

Sierpień 15, 2018 14:49 36

Podczas EURO 2012 i przy ostatnim kryzysie gospodarczym, który przywędrował do nas z Ameryki, bardzo mocno ucierpiał sektor budowlany. Niestety obecne dane pokazują, że również obecnie kondycja tego sektora jest coraz słabsza…

Jak podał krajowy Rejestr Długów, zadłużenie w sektorze budowlanym wynosi już 2,41 miliarda złotych, z czego 10% kwoty całego zadłużenia stanowią wzajemne zobowiązania branży.

Zadłużenie rośnie w coraz szybszym tempie. Jest ono o 200 milionów złotych wyższe niż rok temu. Spada również rentowność biznesu.W I połowie 2018 r. produkcja budowlano-montażowa wynosiła 39 mld zł, ale rentowność już tylko 0,8%, podano w komunikacie.

Aż 64 583 przedsiębiorstw jest notowanych w KRD. Na pieniądze od nich czekają w głównej mierze firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne. To właśnie im należy się zwrot 854,56 mln zł. Następne w kolejce po swoje są banki, firmy leasingowe i faktoringowe oraz ubezpieczyciele – należności budowlanki wobec nich wynoszą 469,23 mln zł. Handel, przemysł i budownictwo to kolejne 823,23 mln zł wierzytelności.

Ta sytuacja powoduje, że coraz więcej firm z tego sektora i firm współpracujących z tym sektorem ma problem z tzw. zatorami płatniczymi. Jeśli kryzys zacznie się pogłębiać, to polska gospodarka może mieć poważny gdyż to właśnie produkcja budowlano- montażowa ma spory wpływ na PKB i poziom bezrobocia. Problemem są rosnące koszty pracy i brak rąk do pracy przy rosnących zamówieniach.

Red.