http://luka-finance.pl/

Sądy w Polsce kosztują nas 2,5 razy więcej niż średnia w Unii Europejskiej! To kolejny powód, by je zreformować

Październik 12, 2017 07:44 04

Dyskusja o reformie sądownictwa dotychczas miała charakter prawny i mało kto z Polaków wiedział, o co w niej chodzi. Jeśli jednak podejdziemy do sprawy finansowo, od razu będziemy wiedzieć, że sądy w Polsce kosztują nas podatników za drogo i pora to zmienić!

Wątek kosztów sądownictwa w Polsce poruszył wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki. Podkreślił on, że według wielu międzynarodowych raportów system sądowniczy ma olbrzymie znaczenie dla krajowych gospodarek.

Morawiecki zaznaczył, że w Polsce „wydajemy na wymiar sprawiedliwości 1,8 (proc. – PAP) budżetu, a średnia dla Unii Europejskiej to jest niecałe 0,7″. „Czyli 2,5 razy więcej wydajemy w Polsce. Więc kilka miliardów złotych marnotrawimy na sądy, które wydają wyroki bardzo wolno i w opinii wielu, bardzo wielu, ludzi – niesprawiedliwie lub średnio sprawiedliwie” – powiedział też wicepremier. Podkreślił, że „jest za tym, żeby jak najgłębiej przebudować system sądowniczy”.

„Dodałbym jeszcze, że widzę w Sądzie Najwyższym tych samych sędziów, którzy skazywali moich kolegów na więzienie, gdy działaliśmy w latach 80., gdy staraliśmy się doprowadzić do przełomu politycznego. I to się wtedy udało, ale sędziowie niestety są ci sami. Sądzę, że bardzo wielu ludzi przyzna, że już najwyższy czas, żeby ci ludzie odeszli z Sądu Najwyższego” – mówił.

Jak więc widzimy, sądy wymagają zmian. Sędziowie często otrzymują wielkie wynagrodzenia, co widzieliśmy po odchodzącym Prezesie Trybunału Konstytucyjnego Andrzeju Rzeplińskim, jednak nie przekłada się to na ilość prowadzonych przez nich procesów sądowych i wydanych wyroków. Minister Morawiecki słusznie podkreśla aspekt finansowy, że system sądownictwa jest za drogi w utrzymaniu do jakości, jaką daje obywatelowi.

Red.