http://klinikapotocki.com

Rybie batoniki musli ?

Październik 8, 2012 09:00 20

Są czekoladowe, bananowe, o smaku owoców tropikalnych ? Popularne batoniki musli to nasza odpowiedź na dynamiczny tryb życia. Mają być rybne ? Nie w tym rzecz.

Batoniki musli

Postęp cywilizacyjny to nie praca jak setki lat temu. Wielu z nas nie znajduje czasu na przygotowania pełno odżywczego śniadania do pracy. Chcą zjeść coś zdrowego przyzwyczailiśmy się do przekąszenia w drodze do pracy batoników musli.
Dostarczają one wiele cennych składników, nie mają jednak w sobie ważnego składnika jakim są kwasy OMEGA-3, dostępne najczęściej w rybach morskich.

Amerykańscy naukowcy chcą urozmaicić batoniki o OMEGA-3
Kwasy Omega – 3 poprawiają funkcjonowanie organizmu w wielu dziedzinach. Wspomagają one m.in.
- rozwój mózgu
-zmniejszają ryzyko Alzheimera i stwardnienia rozsianego
- zwiększają odporność na zakażenia
- spowalniają procesy starzenia, poprawiają stan skóry, włosów i paznokci.
- pozytywny wpływ na układ krążenia
Spożycie ryb nie jest najwyższe. Czy jest zatem możliwe wzbogacenie batoników musli kwasami OMEGA-3 nie zmieniając ich walorów smakowych ?

Wyniki badania

Naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Człowieka Uniwersytetu w Maine przeprowadzili eksperyment, w którym wzbogacali owsiane i sojowe batony odżywcze różnymi ilościami oleju rybiego. Masę do ich wyrobu podzielili na cztery grupy, do których dodali 0, 6, 12 lub 18 g tego oleju (na 600 g masy), co stanowiło odpowiednio 0 proc., 20 proc., 40 proc. i 60 proc. zawartości całego tłuszczu.

Okazało się, że nie ma istotnych statystycznie różnic w kompozycji, aktywności wody i zawartości ALA pomiędzy batonikami z różną zawartością oleju rybiego. Natomiast wyraźne różnice stwierdzono w poziomach EPA i DHA, czyli najważniejszych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Ocena akceptacji konsumentów nie różniła się pomiędzy batonami niewzbogaconymi (próbką kontrolną), a tymi z 20 procentową zawartością oleju rybiego. Wyższe jego stężenie powodowało już odczuwalne różnice w smaku, zapachu i teksturze wyrobu oraz nieco zniechęcało do jego zakupu.

Otrzymane wyniki sugerują, zdaniem autorów badania, że olej rybi może z powodzeniem zastąpić olej rzepakowy przy produkcji popularnych batoników odżywczych, co istotnie zwiększy walory zdrowotne tych przekąsek. Wartości EPA i DHA, które udało się uzyskać bez szkody dla walorów smakowych batonów, wyniosły 178 mg na jeden sztukę (35 g).
Dobowa dawka nienasyconych kwasów tłuszczowych zalecana przez Światową Organizację Zdrowia wynosi 1-1,5 g

Opr. Red źródło : PAP