luka vision

Remont Rybackiej zakończony. Wzdłuż ulicy można można obejrzeć 8 przedwojennych pokryw studziennych

Czerwiec 15, 2020 21:24 01

Dziś do użytku oddano remontowany odcinek ulicy Rybackiej. W ramach remontu wykonano na długości około 90 m jezdni z kostki kamiennej obramowanej. Przy drodze powstało 19 nowych miejsc postojowych, chodniki z kostki granitowej i płytek granitowych, oświetlenie oraz odwodnienie. Bardzo ciekawym elementem remontu jest 8 przedwojennych studzienek.

Studzienki te znajdują się w kamiennej opasce wzdłuż ulicy. Są one umieszczone w formie tzw. „ślepych studni”.

Zgodę na taką formę ich wyeksponowania dał Konserwator Zabytków, o ich montaż i odpowiednie zaprezentowanie w przestrzeni miasta zabiegał lokalny pasjonat historii, Lech Słodownik, któremu bardzo serdecznie dziękuję za zaangażowanie – podkreślał Prezydent Witold Wróblewski.

baner 004

Wartą podkreślenia ciekawostką jest fakt, którym podzielił się wiceprezydent Janusz Nowak. Ulica Rybacka podobnie jak inne ulice na starówce budowane są z materiałów z odzysku.

To jest materiał, który odzyskaliśmy podczas tzw. Weekendowych napraw dróg między innymi z ul. Warszawskiej, czy Królewieckiej. Tego surowca mamy zgromadzonego dość sporo. Na pewno wystarczy na wszystkie ulice na Starym Mieście – mówił Janusz Nowak, Wiceprezydent Elbląga.

Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu zwrócił uwagę na to, że remontu tego dokonała elbląska firma. Raduje się serce, jak nasza starówka pięknieje. Jak potrafimy połączyć nowoczesność z tradycją – dodał.

Wykonawcy: EPGK Sp. z o.o. w zakresie robót drogowych, Urban Construction Sp. z o. o. w ramach robót kanalizacyjnych, oraz firma Elmar Electric PPUH Marek Szmigiel w zakresie robót elektrycznych.

Wartość inwestycji wyniosła 914.375 zł, z czego 617.939 zł pochodziło z dofinansowania pozyskanego w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.