http://www.nasza-dieta.pl/

Radni zmienili nazwę ulicy 12 Lutego na… 12 Lutego

Listopad 17, 2017 16:35 42

Wczoraj podczas sesji Rady Miasta zmieniona została nazwa kolejnej ulicy w naszym mieście. Tym razem w ramach ustawy dekomunizacyjnej konieczność ta pojawiła się w stosunku do ulicy 12 Lutego. Tym razem na szczęście udało się uniknąć kosztów, bo zdecydowano się zamiast zmienić nazwę, zmienić wydarzenie, jakie upamiętnia ulica.

Wcześniejsze znaczenie nazwy 12 Lutego nadane w 1960 roku odnosiło się do daty „wyzwolenia Elbląga” przez Armię Radziecką. To pochodzenie zdaniem IPN kwalifikowało tą ulicę do propagująch komunizm. Również zdaniem wielu elblążąn pojęcie wyzwolenia Elbląga jest błędne, ponieważ ich zdaniem miasto nie zostało wyzwolone, ale zdobyte.

Nowa nazwa sięga do dalszej historii, kiedy to 12 lutego 1954, kiedy to mieszkańcy miasta zdobyli istniejący w tym czasie w Elblągu zamek krzyżacki i tym samym zakończyli władzę zakonu krzyżackiego nad miastem.

Zmiana tej ulicy była kolejną po tym, jak wcześniej nazwy zmieniły ulice Rodziny Nalazków na Józefa Wybickiego, kpt. G. Diaczenki na Starowiejską, Armii Ludowej na gen. Władysława Andersa oraz Leona Kruczkowskiego na Zygmunta Herberta.