luka vision

Przez wprowadzenie waluty euro Włoszka straciła spadek wart miliony

Marzec 21, 2014 07:00 15

Wprowadzenie waluty euro w danym kraju to zazwyczaj istna feta na ulicach, koncerty, tłumy mieszkańców i niebieskich baloników z charakterystycznym symbolem „E”. Nie zawsze jednak poprzez walutę europejską można zrobić dobry interes. Boleśnie przekonała się o tym jedna z mieszkanek Włoch.

Przypadek włoszki pokazuje, że przy wprowadzaniu wspólnej waluty europejskiej do danych krajów należy zastanowić się co zrobić w momencie odziedziczenia fortuny w walucie, która w kraju funkcjonowała.

Starsi ludzie często bowiem swoje majątki pozostawiają w kryjówkach czy sejfach a rodzina o tym dowiaduje się później.

Włoszka Claudia Moretti znalazła w sejfie swojego wuja, otrzymanym w spadku, fortunę wysokości 100 mln lirów. Jednak Banca d’Italia – Narodowy Bank Włoch – twierdzi, że są one dziś bezwartościowe.

Włoszka nie zgadza się z decyzją i wynajęła prawników, aby wywalczyli dla niej prawo wymiany odziedziczonych lirów na 51,6 tys. EUR – donosi serwis Viterbo News 24.

Claudia Moretti znalazła ten majątek w sejfie wuja, który odziedziczyła wraz z domem po jego śmierci. Wuj jeszcze za życia musiał zapomnieć, że zgodnie z włoskim prawem regulującym wprowadzenie europejskiej waluty wszystkie włoskie liry należało wymienić na euro do dnia 6 grudnia 2011.

Euro zastąpiło we Włoszech liry 1 stycznia 2002 r. Italia miała jeden z najkrótszych terminów ich wymiany spośród wszystkich 11 krajów UE wprowadzających tego dnia.

Czy Claudia Moretti odzyska pieniądze, nie małe, które odziedziczyła po swoim bogatym wujku. Czy ktoś ureguluje takie nie standardowe sytuacje?

Red.