http://inkubatorbraniewo.pl/news/84/ogloszenie-o-naborze-do-projektu-%E2%80%9Eparasol-na-start-indywidualny-program-inkubacji-%E2%80%93-etap-ii%E2%80%9D-2020.html

Przegląd filmowy poświęcony Żołnierzom Wyklętym

Luty 11, 2019 18:35 00

Dnia 2 marca 2019 roku Kino Światowid oraz Instytut Pamięci Narodowej z oddziałem w Gdańsku zapraszają na przegląd filmowy poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Przegląd filmów odbędzie się pod hasłem: „Oni walczyli za Niepodległą” i będzie składał się z czterech filmów, o tematyce wojennej. Pierwszy z nich to „Żbik”, powstał przy wsparciu MON w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom”. Tytułowy Żbik to pseudonim Jerzego Leonowicza, który działał w Szarych Szeregach oraz w 9 kompanii Dywersyjnej AK „Żniwiarz”.

baner 750
Drugi z kolei to „Wszystko dla Polski”, w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków. Film ma na celu przybliżenie widzowi tragicznych losów polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę, w okresie II wojny światowej, wiedzy o niemieckich akcjach wysiedleńczych i pacyfikacjach na tym terenie oraz bohaterskiej walce zbrojnej. Trzecim filmem jest „Obława” w reżyserii Maksymiliana Bednarza. Akcja filmu ma miejsce jesienią 1945 roku, kiedy to ruszają obławy oddziałów NKWD na Polskich Partyzantów, którzy bronią się do końca. Ostatnim filmem jest „Tarzan – Ułan z Zawichostu” w reżyserii Sławomira Mazura. Film opowiada o Tomaszu Wójciku ps. „Tarzan”, który był żołnierzem NSZ i AK z Zawichostu. 26 sierpnia urządził zasadzkę na dowódcę 174 Dywizji Pancernej generała-porucznika Kurta Rennera – najwyższego rangą generała niemieckiego wśród zastrzelonych przez polskie podziemie.

Projekcja skierowana jest zarówno do młodzieży szkolnej jak i wszystkich zainteresowanych tematyką polskiego podziemia niepodległościowego. Rozpocznie się ona o godzinie 10:00 w sali kameralnej Kina Światowid i zakończy się ok. godziny 14:00 (przewidywana przerwa ok. godz. 12.00. Wstęp wolny.