http://www.nasza-dieta.pl/

Przed nami gorące polityczne lato. Będą niespodzianki w kandydaturach z naszego regionu?

Lipiec 6, 2019 18:55 52

Wielu z nas zajmuje się wypoczynkiem i urlopem. Tymczasem, we wszystkich gabinetach politycznych w Polsce, zarówno tych w Warszawie, jak i lokalnej Polsce, trwają burzliwe i gorące rozmowy kto dostanie najlepsze miejsca na listach i z jakiego okręgu wystartuje w wyborach do Sejmu i Senatu. Można przypuszczać, że w tym roku nie będzie zabraknie niespodzianek w kandydaturach i pozycjach na listach.

Przypomnijmy sobie 2015 rok…

Zanim jednak zaczniemy analizę wyborczą w 2019 roku warto przyjrzeć się temu jak wyglądały wyniki wyborów 4 lata temu.

Wyniki do Sejmu – okręg 34

PiS – 31,56 % (4 mandaty)

PO – 30,12 % (3 manadaty)

Kukiz’15 – 8,24 % (1 mandat)

Zjednoczona Lewica – 7,69 %

PSL – 6,69 %

Nowoczesna – 5,82 %

KORWiN – 4,73 %

Partia RAZEM – 3,80 %

Senat: Okręg 84

Jerzy Wcisła KW Platforma Obywatelska 43 368 głosów

Sławomir Sadowski KW PiS 37 977 głosów

Jan Bobek KWW Kandydata na Senatora Jana Bobek 23 481 głosów

Scena polityczna uległa potężnym zmianom… Listy opozycji nie będą już takie jak 4 lata temu!

Patrząc na wyniki sprzed 4 lat na scenie politycznej pozostało już właściwie tylko Prawo i Sprawiedliwość. To prawdopodobnie tylko jeden obóz polityczny, który ponownie wystartuje pod tym samym szyldem. W dodatku PiS wzmocniony jest bardzo wyraźną wygraną do Parlamentu Europejskiego i w wyborach do samorządu. Z naszego regionu pewne miejsce z „jedynki” na listach ma zawsze Leonard Krasulski. Trudniej będzie Jerzemu Wilkowi, który może otrzymać miejsce 3 lub dalsze. Wszystko przez to, że w tym roku kandyduje on po bardzo dotkliwej wizerunkowo kampanii na Prezydenta Elbląga gdzie jako obecny Poseł przegrał z Prezydentem Witoldem Wróblewskim w 2 turze 72 % do 28 %. Ogólnopolski portal pisał o tej kampanii jako kampanii w stylu Monty Pythona.

https://wiadomosci.onet.pl/wybory-samorzadowe/wybory-samorzadowe-2018-elblag-fatalny-wynik-pis-to-wynik-fatalnej-kampanii/kjblr4h

Straty wizerunkowe może być trudno odrobić zwłaszcza jeśli wokół Jerzego Wilka znajdzie się silny tzw. „spadochroniarz” z innej części kraju i np. silna kandydatura z Porozumienie Jarosława Gowina.

Elżbieta Gelert i Jacek Protas jedynymi pewniakami z Platformy Obywatelskiej!

O wiele jednak ciekawiej robi się na listach sejmowych opozycji z naszego regionu. Po czterech latach samodzielny start Platformy Obywatelskiej jest raczej nierealny. Oznaczać to będzie spore problemy dla wielu kandydatów sprzed lat, którzy będą musieli ustąpić miejsca kolegom z innych partii tworzących Koalicję Europejską. Pewny wydaje się jedynie start Posłanki Elżbiety Gelert oraz np. Jacka Protasa, którzy od lat zdobywają wielkie poparcie wśród mieszkańców regionu a wieloletnie doświadczenie samorządowe, parlamentarne i zawodowe stawia ich w roli faworytów w wyborach do Sejmu. Posłanka Elżbieta Gelert co widać po banerach w Elblągu ma raczej pewną pozycję w najbliższych wyborach do Sejmu. Trudniej o polityczną przyszłość może mieć Piotr Cieśliński czy inni przedstawiciele z Platformy Obywatelskiej. O miejsca wysokie na listach z całą pewnością mogą chcieć powalczyć działacze SLD, Wiosny, Zieloni, Samorządowców. PSL raczej na pewno nie dołączy do centrolewicowej koalicji i spróbuje zbudować konserwatywny blok ugrupowań.

Konfederacja, Koalicja Polska?

Ciekawie będzie również po prawej stronie sceny politycznej. Na pewno o wynik w okolicy 5 % jak zawsze powalczy formacja polityczna Janusza Korwina- Mikke, który zawsze z łatwością zgarnia głosy młodych osób oraz tzw. antysystemowców. Nie powinno to się zmienić pomimo odejścia z Konfederacji Liroya i Marka Jakubiaka.

PSL próbuje skonstruować Koalicję Polską. Na facebooku Władysława Kosiniaka- Kamysza pojawiają się informacje o rozmowach z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Z kolei również Paweł Kukiz mówi o rozmowach z Bezpartyjni Samorządowcy. Jeśli dojdzie do takiego połączenia trudno przypuszczać o wielki sukces tej formacji gdyż tzw. antysystemowi wyborcy popierający Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz’15 trudno by znieśli połączenie z PSL. Wygląda więc na to, że taka Koalicja Polska może nie być autentyczna w oczach wyborców i może mieć trudność by przekroczyć próg wyborczy. Ten eksperyment raczej się nie uda.

Co z Senatem? Władysław Mańkut czy Senator Jerzy Wcisła? Jacy kandydaci niezależni? – arcyciekawa rozgrywka

Polityczne lato będzie niezwykle ciekawe nie tylko jeśli idzie o wybory do Sejmu ale także listy do Senatu. Jeśli PiS osiągnie większość w Sejmie to Senat będzie niezwykle ważnym ośrodkiem aby blokować ewentualne szkodliwe ustawy PiS przez opozycję w Senacie. Wstępny plan opozycji jest taki, że nawet w przypadku podziału na osobne bloki w wyborach do Sejmu, listy do Senatu mają być wspólne. Oznaczać to może wystawienie wielkiej listy Koalicji Europejskiej w skład, której wejdą zarówno PO, Wiosna, SLD, PSL, Samorządowcy, Zieloni. To zła wiadomość dla Senatora Jerzego Wcisły, który osiągnął rewelacyjny wynik w wyborach do Senatu w 2015 roku pewnie pokonując swojego rywala z PiS Sławomira Sadowskiego. Tym razem decyzje o tym kto ma startować z list Koalicji Europejskiej w wyborach do Senatu mogą zapaść nie w naszym regionie a np. w Warszawie. W wyborach europejskich mistrzem w rozdawaniu kart okazał się Włodzimierz Czarzasty, który do europarlamentu wprowadził doświadczonych działaczy jak Leszka Millera, Włodzimierza Cimoszewicza czy Marka Belkę. W naszym regionie Włodzimierz Czarzasty mógłby powalczyć o kandydaturę Władysława Mańkuta do Senatu z wielkiej koalicji, który w przeszłości pełnił rolę wojewody elbląskiego i był senatorem RP w V i VI kadencji. Czy tak się stanie?

PiS w poprzedniej kadencji przegrał wystawiając kandydaturę Sławomira Sadowskiego. Kto wie czy ponownie zdecyduje się na ten sam krok czy też sięgnie po mocniejsze nazwisko by zwiększyć swoje szanse na wygranie w tych wyborach.

Na giełdzie nazwisk pojawia się również nazwisko Jana Bobka, związanego z PSL, który kandydował w minionych wyborach do Senatu. Mógłby on być silnym nazwiskiem dla tworzonej Koalicji Polskiej jeśli weszłaby ona w sojusz z Bezpartyjnymi Samorządowcami i Kukiz’15. Wśród nazwisk krąży również postać Marii Koseckiej, byłej Radnej Elbląga, aktywnej społecznie od wielu lat, która aktualnie działa w Związku Piłsudczyków RP. Jej kandydatura w naszym regionie mogła by być odzwierciedleniem Senator Lidii Staroń, która startując w 2015 roku z swojego komitetu z okręgu 86 bez problemu poradziła sobie z wielkimi partiami PO i PiS. Kto wie czy czarnym koniem tegorocznych wyborów z naszego regionu nie będzie właśnie kandydatura Marii Koseckiej, która w wyborach w formie JOW poruszy ważne dla mieszkańców regionu problemy dręczące społeczność lokalną i wskaże kierunki ich rozwiązania.

Senat Okręg 86:

Lidia Staroń KWW Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi 63 870 głosów

Ryszard Górecki – KW Platforma Obywatelska 48 597 głosów

Bożenna Ulewicz – KW PiS – 33 372 głosów

Red.