gwiazdka

Produkcja piwa w Polsce przynosi budżetowi dochody na poziomie 3,6 miliarda złotych! Jesteśmy na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem produkcji

Maj 19, 2017 09:16 52

Piwo to jeden z najbardziej ulubionych napojów alkoholowych w Polsce. Od pewnego czasu już nie tylko duże browary produkują piwo ale także popularność zyskują małe regionalne browary. Nie ma co się dziwić, że w Unii Europejskiej pod względem wielkości produkcji piwa jesteśmy na trzecim miejscu.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki podał, że produkcja piwa przynosi dochody budżetowi Państwa 3,6 miliarda rocznie. Produkcja piwa jest bardzo korzystna dla gospodarki gdyż większość surowca do wytworzenia pochodzi z naszych rodzimych plantacji. Dobra kondycja rynku piwowarstwa jest spowodowana brakiem zmian zasad opodatkowania branży od 2009 roku oraz objęcie małych browarów stosownymi preferencjami.

Dyrektor Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Danuta Gut podkreśliła, że produkcja piwa ma ogromne znaczenie dla rolnictwa, handlu oraz dla budżetu. W Polsce produkuje się ok. 40 mln hektolitrów piwa, zajmujemy czwarte miejsce w Europie pod względem spożycia tego trunku, jest ono stabilne. Wartość rynku piwa wynosi 15 mld zł.

Gut dodała, że z branży piwowarskiej żyje ok. 200 tys. ludzi, są to osoby zatrudnione w przemyśle, ale także w handlu, gastronomii, hotelarstwie oraz w rolnictwie. Największe znaczenie piwo ma dla sklepów rodzinnych, małoformatowych – podkreśliła.

W Unii Europejskiej pod względem produkcji piwa wyprzedzają nas jedynie Niemcy i Wielka Brytania gdzie skoncentrowane są największe browary. Polska jest więc w elitarnym gronie i udowadnia, że przy zdrowym podejściu warunków makroekonomicznych od strony działań Państwa i dobrych relacjach z konsumentami możemy tworzyć silną branżę z którą liczy się i zazdrości cała Europa.

Red. źródło PAP