http://www.abiprint.pl/

Pracownicy Biedronka zdecydują się na strajk generalny?

Wrzesień 3, 2018 10:00 05

NSZZ „Solidarność” działająca w sieci Biedronka zamierza powalczyć o prawa pracowników w słynnej sieci handlowej. Co będzie głównym punktem sporu?

Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” chcą przede wszystkim powalczyć o skrócenie godzin pracy w soboty oraz zwiększenie zatrudnienia w sklepach.

Przewodniczący Solidarności w Jeronimo Martins Piotr Adamczak zwrócił uwagę, że w związku z zakazem sprzedaży w niedzielę zdarzyły się przypadki wydłużenia godzin otwarcia sklepów w soboty do 22 lub nawet do 23! Często do sklepów przychodziły osoby pod wpływem alkoholu, a grupa Jeronimo Martins jak twierdzi przewodniczący Solidarności, nie zapewniła pracownikom odpowiedniej ochrony i do sklepów często wzywana jest policja.

Jak zaznaczył, zamknięcie sklepu nie oznacza, że pracownicy od razu mogą wyjść do domu. „Trzeba jeszcze uporządkować sklep, podliczyć kasy i wykonać wiele innych czynności. W efekcie pracownicy wychodzą ok. północy. Nasze sklepy są i w dużych miastach, gdzie o tej porze jeżdżą jeszcze autobusy, i w małych miejscowościach, gdzie tej komunikacji nie ma” – zwrócił uwagę Adamczak.

Ponadto Piotr Adamczak chciałby, by grupa zwiększyła zatrudnienie, gdyż te nie jest według niego współmiernie wysokie w stosunku do ilości zwiększanych zadań.

Czy związek zawodowy dogada się z pracodawcą? Jeśli do tego nie dojdzie, w Biedronce może dojść nawet do strajku generalnego. Czy jest to możliwe, by największa sieć sklepów doczekała się buntu swoich pracowników?

Red. Źródło stooq.pl