http://www.abimex.pl/

Poprzez PUE przedsiębiorca może sprawdzić czy jest zwolniony ze składek

Czerwiec 19, 2020 12:45 58

Każdy przedsiębiorca posiadający swoje indywidualne konto na PUE ZUS może teraz na bieżąco sprawdzać czy ZUS już rozpatrzył i przyznał mu zwolnienie z opłacania składek. Wystarczy, że zaloguje się do swojego konta i sprawdzi szczegóły swojego wniosku.

- Wielu przedsiębiorców szukało takich informacji, bo chcieli wiedzieć, na jakim etapie rozpatrywania jest ich wniosek – mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. warmińsko-mazurskim

– Teraz już każdy, kto złożył wniosek droga elektroniczną może to robić – dodaje.

Nowa funkcja jest dostępna na profilach osób, które złożyły wnioski RDZ 9 o zwolnienie z opłacania składek. Informacje są zamieszczone w zakładce Płatnik w bocznym menu (Dokumenty i Wiadomości) w formie dodatkowej zakładki „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.

Przedsiębiorca, który nie ma konta na PUE ZUS może założyć je w czasie wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub przez internet bez konieczności wychodzenia z domu.

- Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych żeby potwierdzić swoją tożsamość – wyjaśnia Anna Ilukiewicz

- Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna, gdyż po aktywacji konta uzyskuje się nie tylko dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym i ale także można składać przez Internet dyspozycje takie jak np. zmiana numeru konta bankowego, na które wpływają pieniądze z ZUS – dodaje rzeczniczka.

Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego