luka vision

Ponad 1100 złotych na organizację świąt Bożego Narodzenia i prezenty wydał statystyczny Polak!

Grudzień 30, 2018 22:51 36

Boże Narodzenie to duchowy czas odnowy w czasie Adwentu i przygotowanie do świętowania narodzin Jezusa ale też przede wszystkim dla wielu z nas spore obciążenie budżetu domowego. Z roku na rok wydajemy coraz więcej, w tym roku badania pokazują, że wydaliśmy ponad 1100 złotych na organizację i zakup prezentów dla bliskich.

Najwięcej wydadzą Meksykanie – jeśli idzie o procent swoich dochodów.

Badanie o kosztach organizacji Bożego Narodzenia przeprowadziła firma Deloitte w raporcie pt. „Zakupy Świąteczne 2018”. Firma podaje, że statystycznie 75 % Polaków swoje przygotowania rozpoczyna już na początku grudnia. Mowa tu o kupieniu produktów z długim terminem ważności oraz zakupem prezentów. Budżet tegoroczny statystycznego Polaka wyniósł ok. 1107 złotych na zakup prezentów dla bliskich i organizację świąt. To o 6 % więcej niż w zeszłym roku.

baner 2

Sama organizacja świąt kosztuje nas jednak sporo mniej. Takie badanie przeprowadziło SW Research dla grupy KRUK. Polacy na samą organizację wydawali odpowiednio :

- między 200 a 500 złotych – 34 % ankietowanych

- nie więcej niż 1000 złotych – 25 % ankietowanych

- mniej niż 200 złotych – 16 % ankietowanych

Najwięcej jednak planowali wydać na święta Meksykanie. Na święta wydają oni aż 48 % swoich miesięcznych dochodów, Polacy wydają średnio ok. 20 % miesięcznych dochodów. 38 % dochodów wydają na święta Brazylijczycy, 25 % Rumunii. Więcej od Polaków (9 miejsce w rankingu wydatków) wydają jeszcze Hiszpanie, Kanadyjczycy, Chorwaci, Brazylijczycy czy Bułgarzy.

Red.