http://luka-finance.pl/

Polska na 7 miejscu wśród krajów z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

Kwiecień 9, 2018 07:54 26

Kiedyś biliśmy niechlubne rekordy wśród krajów Unii Europejskiej i ciągnęliśmy się w ogonie krajów z najniższym bezrobociem w Europie. Dziś jednak nasza gospodarka prężnie się rozwija i coraz bliżej nam do najlepszych krajów w tym zestawieniu.

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat bezrobocia w UE oraz w strefie euro.

Bezrobocie w strefie euro wyniosło w lutym 8,5 proc., natomiast w całej UE 7,1 proc. Wynik ten jest najlepszy od grudnia 2008 roku, kiedy to wybuchł na całym świecie kryzys finansowy. Czy zatem znajdujemy się ponownie na szczycie koniunktury i już wkrótce zaczną się wielkie spadki? Za wcześnie by tak jeszcze sądzić, choć trzeba coraz bardziej taki scenariusz brać pod uwagę.

Spośród wszystkich państw członkowskich najniższy poziom bezrobocia został odnotowany w Czechach – 2,4 proc. Kolejne miejsca zajmują Niemcy i Malta (oba kraje 3,5 proc.). Polska z wynikiem 4,4 proc. znalazła się na siódmej pozycji. Najgorzej wypadły kraje południa: Grecja (ponad 20 proc.), Hiszpania (16,1 proc.) oraz Włochy (10,9 proc.).

Przykład Grecji, Hiszpanii i Włoch pokazuje, jak niebezpieczne jest chwalenie UE po pierwszych latach po wstąpieniu do struktur unijnych. To właśnie Hiszpania i Grecja były stawiane nam za wzór tego, jak dużo można skorzystać, będąc w UE. Po latach widzimy, że mimo początkowego sukcesu potem kraje wcale nie zyskują już tak wiele, a wręcz obecność w strefie euro zaprzepaszcza ich możliwości na ratowanie gospodarki i wyjście z kryzysu.

W UE bez pracy pozostaje ok. 17,5 miliona osób, w strefie euro 14 milionów osób jest bez pracy.

Red.