http://www.bogatyelblag.pl/dom-pogodnego-seniora-remi-juz-otwarty-trwa-nabor-na-wolne-miejsca,94672.html

Polska importuje coraz mniej ropy z Rosji. Mocny spadek dostaw za rządów PiS

Grudzień 9, 2018 00:16 51

Od dłuższego czasu można zauważyć coraz większą dywersyfikację importu ropy naftowej do Polski. Traci Rosja, a kto zyskuje?

Na drugim miejscu Kazachstan, kto jeszcze?

Jeszcze na początku XXI wieku udział Rosji w imporcie ropy naftowej do Polski wynosił ok. 96 %. Aktualnie po III kwartałach 2018 roku jak podają dane Eurostatu udział Rosji to zaledwie ok. 67 %. To olbrzymi spadek znaczenia naszego wschodniego sąsiada w dziedzinie dostaw tego strategicznego surowca.

Aktualnie jak podają dane istnieje aż 9 dużych importerów.

W pierwszych III kwartałach tego roku Rosja dostarczyła 100 milionów baryłek, drugi Kazachstan 18,1 miliona baryłek a trzecia Arabia Saudyjska 10,2 miliona baryłek. USA z kolei jest na czwartym miejscu z wielkością dostaw 5,7 milionów baryłek. Ponadto do Polski importują jeszcze Norwegia, Irak, Iran, Nigeria i Wielka Brytania.

e

eee

Spory spadek dostaw za rządów PiS

Import rosyjskiej ropy naftowej był jednak na sporym poziomie za rządów PO- PSL. Dopiero po przyjściu PiS do władzy spadek importu z Rosji notuje spore spadki. Jeszcze w przed 2015 udział Rosji w imporcie wynosił ok. 89 %. Teraz to zaledwie 67 %. Zmienił też się sposób dostaw. Dominuje owszem cały czas sposób dostawy poprzez rurociągi ale zwiększa się też udział dostaw drogą morską. W ciągu 2018 roku udział dostaw drogą morską wzrósł o 12 %. Aktualnie stanowi 45 % importu drogą morską (wobec 33 % w analogicznym okresie 2017 roku). Jest to zasługa importu ropy w 2018 z USA, które nie były notowane w takiej wielkości w latach poprzednich.

Co ciekawe Polska zaczęła pozyskiwać ropę naftową z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skąd w listopadzie wpłynęła pierwsza dostawa do portu w Gdańsku.

Dywersyfikacja dostaw ropy naftowej wydaje się być oczywista wobec skomplikowanej sytuacji na świecie i trwającej wojnie handlowej czy geopolitycznej. Zauważyły to również Czechy i Węgry. W I połowie 2018 roku Czechy zredukowały udział dostaw ropy do 55 %.Węgrzy zredukowali udział podobnie jak Polacy do 67 %.

Są jednak kraje jak Finlandia i Słowacja, które nie idą tą drogą. W Finlandii udział importowanej ropy z Rosji stanowi 85 % . Na Słowacji aż 95 % ropy importowanej jest z Rosji.

Red. źródło Eurostat, obserwatorfinansowy.pl