http://luka-finance.pl/

Polacy bardzo pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą w kraju. Programy socjalne PiS przypadają Polakom do gustu?

Marzec 19, 2019 14:29 51

Ekonomiści i wolnorynkowcy biją na alarm o tym, jak kolejne pomysły rozdawnictwa przez rząd PiS doprowadzą do gospodarczej katastrofy. Nie zmienia to jednak faktu, że jak wynika z jednego z badań, Polacy oceniają to, co jest tu i teraz i nie martwią się kompletnie o przyszłość.

Rośnie liczba zadowolonych Polaków z sytuacji w kraju!

Mimo bardzo czarnych scenariuszy kreślonych przez wielu ekonomistów, z powodu zbyt wielu obietnic składanych przez polski rząd, Polacy oceniają sytuację gospodarczą w kraju jako dobrą.

Wynika więc, że Polacy wolą oceniać to, co tu i teraz, a nie to jakie skutki negatywne mogą być w przyszłości.

baner 004

Jak podał Kantar Public, w marcu 39% Polaków uważało, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. 36% badanych Polaków uważało, że w dobrym.

Ciekawym jest jednak to, jak zmienił się odsetek badanych Polaków w przeciągu zaledwie miesiąca.

Odsetek osób negatywnie oceniających „bieg spraw w kraju” spadł wobec lutowego badania o 4 pkt. proc., a odsetek odpowiedzi pozytywnych wzrósł o 2 pkt. proc.

Pozytywnie stan polskiej gospodarki oceniło w marcu 59 proc. respondentów (wzrost o 8 pkt. proc. wobec lutego), a negatywnie 29 proc. (spadek o 6 pkt. proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 8-13 marca 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1.015 mieszkańców Polski za pomocą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo.

Badanie było więc przeprowadzane po tym, jak rząd PiS obiecał tzw. „piątkę Kaczyńskiego”. Nowe zapowiedzi socjalne najwyraźniej przypadły Polakom do gustu. 59% badanych w ankiecie Polaków chwalących stan polskiej gospodarki pokazuje, że przeciwnikom rządu PiS będzie niezwykle trudno powalczyć o głosy w wyborach na jesieni i do Eurowyborów w maju.

Od dawien dawna wielu socjologów i politologów mówiło, że wyborca często głosuje na podstawie tego, czy u niego w portfelu się polepszyło. Patrząc po wynikach badania, wygląda na to, że Polacy czują, że w ich portfelach nastąpiła dobra zmiana. Innym pytaniem jest jednak to, czy dobrobyt w portfelach Polaków zagrzeje na długie lata, czy też już wkrótce nastroje się odmienią w skutek spowolnienia gospodarczego na świecie i w kraju….

Red.