http://maradbudownictwo.pl/

Po raz siódmy mieszkańcy i goście bawili się na Jarmarku św. Bartłomieja w Pasłęku. Tradycyjnemu kiermaszowi towarzyszyły warsztaty, koncerty i inscenizacje.

Sierpień 28, 2018 09:24 08

Kto chciał, mógł porozmawiać z wojami rycerzami, stacjonującymi przez cały dzień w obozowisku przy Bramie Młyńskiej. Pod zamkiem najmłodsi uczyli się tańca dawnego, a błazen Jajosz mówił o rycerskiej i cywilnej modzie dawnych wieków. Wyłowieni przez niego z widowni śmiałkowie prezentowali kolejne warstwy odzienia noszonego w średniowieczu. Pasłęk odwiedził także sokolnik ze swoimi podopiecznymi. Oprócz podziwiania z bliska wyjątkowych ptaków można było posłuchać o długiej historii współpracy człowieka z tymi drapieżnikami.

Ci, którzy przybyli w przebraniach inspirowanych historią, wzięli udział w konkursie na najciekawsze z nich. Zwycięzców wyłoniło jury. W tym roku jego skład tworzyli starosta elbląski Maciej Romanowski, radna powiatowa Joanna Naspińska oraz wójt gminy Elbląg Genowefa Kwoczek.

W Turnieju Gmin, rozgrywanym rokrocznie między zamkiem a plebanią, zwycięstwo wywalczyła drużyna gminy Markusy,II i II miejsce przypadło kolejno dzielnym drużynom gminy Godkowo i gminy Gronowo Górne.

Na stoiskach jak zwykle można było znaleźć różności – od miodów, przez starocie, drewniane miecze i tarcze, kolorowe baloniki, po misterne koronki. Tuż obok wito wianki z ziół i polnych kwiatów. To tylko jedne z różnych warsztatów, które prowadzono na jarmarku.

Żelaznym punktem imprezy jest inscenizacja oblężenia miasta. Walce towarzyszyła muzyka – grana prze zespół Fleurdelis, który wcześniej dał koncert muzyki dawnej pod zamkiem. Wieczorem na scenie wystąpiły zespoły Czas Na Rewolucję i India. Grupa teatralna Proskenion wystawiła przedstawienie „Pan Twardowski”. Jarmark zakończyły popisy tancerzy z ogniem i pokaz bursztynnika.

Więcej zdjęć z VII Jarmarku św. Bartłomieja niebawem na FB SWAL Kuźnia Pruska: facebook.com/swal.kuznia.pruska

Organizacją VII Jarmarku św. Bartłomieja zajmuje się Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej Kuźnia Pruska we współpracy z Rzymskokatolicką Parafią św. Józefa w Pasłęku, Gminą Pasłęk oraz Pasłęckim Ośrodkiem Kultury.

Partnerzy: Passaluc – dawne gry i zabawy, KM Studio – Joanna Kamińska, Stanisław Szulich Odszkodowania, Grupa Truso, Elbląskie Bractwo Historyczne, Akademia Młodego Geniusza.

Jarmark jest współfinansowany ze środków Gminy Pasłęk oraz Zarządu Powiatu w Elblągu.