http://www.abimex.pl/

Pierwszy polski satelita Lem już w kosmosie

Listopad 21, 2013 20:26 19

Mimo, że Polacy w kosmosie już bywali (Hermaszewski), jak również polska myśl techniczna pomagała w eksploracji wszechświata w postaci wielu różnych podzespołów w wielu światowych projektach to wczoraj miejsce miała historyczna chwila, czyli umieszczenie na orbicie pierwszego polskiego satelity naukowego.


Lem, bo taką nazwę otrzymał polski satelita na orbitę wyniesiony został przez rosyjską rakietę Dniepr z bazy wojskowej Jasny na Uralu. Wraz z nim rakieta wyniosła na orbitę kilkanaście innych satelitów.

Pierwszy polski satelita waży 7 kilogramów ma kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm. Jego rozmiar powoduje, że wydaje się on obiektem amatorskim bądź edukacyjnym jednak nic bardziej mylnego. Będzie on jednak miał zadanie naukowe którym będzie obserwacja z orbity 800 km 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie , a jego praca ma potrwać kilka lat. Zbudowano go w ramach międzynarodowego programu BRIght Target Explorer Constellation – BRITE w którym uczestniczą również dwa satelity austriackie oraz dwa kanadyjskie. Nad a pracowali nad nim specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.

Lem nie będzie długo jedynakiem. Już 29 dołączy do niego drugi satelita, Heweliusz który tym razem wystartuje z wraz z Chińską rakietą Long March 4B. Na oba polskie satelity Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14,2 mln zł. Nazwy dla satelitów wybrali w 2010 r. internauci w głosowaniu przeprowadzonym na stronach resortu nauki.
Zadaniem naszych satelitów oraz satelitów z Austrii oraz Kanady będzie badanie robienie zdjęć gwiazdom. Satelity w parach będą robiły jednocześnie zdjęcia konkretnym obiektom w czerwieni oraz kolorze niebieskim mierząc ich jasność. Dane z nich będą przekazywane do stacji naziemnych w Warszawie, Kanadzie i Austrii.

źródło: pap