http://www.zadwornyassistance.pl

Pamiętajmy o odblaskach

Listopad 1, 2019 07:12 16

Odblaski ratują życie – taki napis znajduje się na policyjnych plakatach. Przypominamy o tym, bo wiemy z naszej policyjnej praktyki jak ważne jest by być widocznym na drodze.

Chodzi o to by dotrzeć do wyobraźni pieszych i pokazać to jak pieszych z odblaskami widzi kierujący oraz jak niewidoczny jest ten kto idzie poboczem nie mając elementów odblaskowych.

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak tego elementu odblaskowego grozi mandat lub… potrącenie przez nadjeżdżający samochód.

baner 2

- W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku – tłumaczy kom. Tomasz Krawcewicz naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki lub smycze.

Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem dopiero z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości… 150 metrów!!! Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Przypominamy również nasz spot „Drogowe realia” traktujący właśnie o bezpieczeństwie i o tym dlaczego warto być widocznym.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu