http://www.nasza-dieta.pl/

Opel zamyka swoją słynną fabrykę w Bochum- zwolnieni pracownicy dostaną prawie pół miliona złotych odprawy!

Grudzień 6, 2014 10:11 12

W Polsce pada wiele zakładów pracy jednak chyba, żaden z pracowników nie może pomarzyć o odprawie sięgającej prawie pół miliona złotych. Takie rzeczy dzieją się jednak w Niemczech i fabryce Opel, która zamyka swój zakład w Bochum.

Po 52 latach Opel zamyka swój legendarny zakład w Bochum. Ostatni wyprodukowany tu samochód, Opel Zafira, zostanie przekazany na rzecz prac społecznych.

To upadek wielkie zakładu pracy w Niemczech i przykład na to, że rosnące koszty pracy w Niemczech i opieka pracownicza powoduje nierentowne nawet tak wielkie i wydawałoby się renomowane zakłady produkcyjne. W kulminacyjnym momencie fabryka w Bochum zatrudniała 22 tysiące osób. Teraz liczebność załogi zostaje zmniejszona do 3,7 tysiąca osób produkujących już jedynie części do aut.

Odchodzący jednak na bezrobocie pracownicy nie mogą narzekać, w odprawie mają otrzymać średnio po 110 tysięcy euro. To prawie pół miliona złotych. W Polsce o takim lądowaniu na bezrobociu marzył by każdy.

Opel na odprawy szacuje wydać około 550 – 700 milionów euro.

Dla miasta to jednak spory problem. Bochum bowiem posiada blisko 9,4 % bezrobocia co stanowi dwukrotnie wyższą średnią niż w kraju. Po tych zwolnieniach problem zapewne się nasili. W 2008 roku z Bochum uciekła Nokia a pracę wtedy traciło 2300 osób.

Jak więc widzimy problem bezrobocia staje się już nie tylko polskim problemem ale i niemieckim.

Red. źródło Puls Biznesu