http://maradbudownictwo.pl/

Od dzisiaj, 15 lutego, możesz sprawdzić swój automatycznie wypełniony PIT za 2018 rok

Luty 15, 2019 17:04 40

Od tego roku Urząd Skarbowy wypełnia za nas PIT automatycznie. Od 15 lutego możemy sprawdzić czy PIT został wypełniony poprawnie oraz skorygować go np. o odliczenia, darowizny, wskazać na co chce przeznaczyć 1% podatku lub sami wypełnić cały PIT.

Automatyczne rozliczenie nie dotyczy jednak wszystkich druków. W 2019 r. skarbówka zrobiła rozliczenia na drukach PIT-37 i PIT-38. W następnym roku fiskus samodzielnie rozliczy podatników składających PIT-36 i PIT-36L.

baner 750
Jak działa program Twoj e-PIT?
Od tego roku rozliczenia możemy dokonać zaledwie za pomocą kilku kliknięć. Mimo, że PIT został automatycznie rozliczony, to w każdym przypadku do decyzji podatnika pozostanie, czy chce sprawdzić swój e-PIT, zmienić, uzupełnić o ulgi, darowizny, czy wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, na rzecz której przekaże 1 % – tłumaczyła minister finansów, prof. Teresa Czerwińska, przedstawiając założenia reformy.

Jak sprawdzić swój e-PIT?
Rozliczony PIT możemy sprawdzić w serwisie podatki.gov.pl. Aby sprawdzić swój PIT trzeba go uwierzytelnić. W tym celu konieczne będzie wpisanie swoich danych, takich jak:
PESEL (albo: NIP i datę urodzenia),
kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017,
kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018.
Możliwe będzie też zalogowanie się za pomocą profilu zaufanego.

Rozliczony PIT możemy w całości zaakceptować, uzupełnić lub całkowicie wypełnić na nowo
Po sprawdzeniu danych, podatnik ma do wyboru trzy opcje. Po pierwsze, będzie mógł zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). PIT domyślnie będzie przygotowany jako indywidualne rozliczenie podatnika.

Druga opcja to uzupełnienie swojego PITU lub zmienienie sposobu rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Będzie można także zmienić dane ulgi na dzieci lub ją dodać. Rozliczony PIT będzie można uzupełnić o inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).
Trzecia opcja to odrzucenie przygotowanego rozliczenia i wypełnienie formularza samodzielnie w innej formie. W tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę. Można też nie zrobić nic. W takim przypadku, 30 kwietnia, rozliczenie przygotowane przez skarbówkę zostanie uznane za złożone.

Za błędy podatnik nie będzie odpowiadał
Podatnik nie będzie odpowiadał za błędy przy całkowitym rozliczeniu przez skarbówkę. Jeśli pomyłki powstaną z winy fiskusa, organ podatkowy będzie miał obowiązek samodzielnej korekty deklaracji.

Źródło: prawo.pl