https://multikino.pl/wydarzenia/sport/wielka-pilka-na-wielkim-ekranie

Natalia Partyka w kinie Światowid

Październik 14, 2013 13:34 51

Natalia Partyka – symbol światowego sportu – będzie gościem kina „Światowid”. Okazją do spotkania jest premiera filmu dokumentalnego pt. „Natalia”, poświęconego sportsmence. Pokaz odbędzie się w poniedziałek, 28 października o godz. 18:30w kinie „Światowid”. Bezpłatne wejściówki są do odebrania w kasie CSE „Światowid”. 

Natalia Partyka jest symbolem światowego sportu. Młoda Gdańszczanka wśród sportowców niepełnosprawnych od 10 lat jest  gwiazdą pierwszej wielkości. Od Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach jest niepokonana. Natalia rywalizuje w sporcie pełnosprawnych odnosząc sukcesy. Brała udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney, Atenach, Pekinie i Londynie oraz Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i Londynie.

Film o Natalii Partyce odsłania jej „wnętrze”. Odkrywamy kobiecość dziewczyny, która całe swoje życie podporządkowała sportowi, a która od urodzenia nie ma prawej ręki.

Twórcy filmu starają się odpowiedzieć na wiele pytań. Czy jej styl życia jest sposobem na poradzenie sobie z niepełnosprawnością, czy też może efektem wrodzonej chęci rywalizacji i bezwarunkowego zwyciężania – nieustannym udowadnianiem sobie bycia najlepszym we wszystkim? Związki uczuciowe Natalii nie wytrzymały dotychczas próby czasu. Rygor codziennych, wielogodzinnych treningów i przychodzące po nich zmęczenie dla jej partnerów, na dłuższą metę, nie były do zaakceptowania.

Co w takiej sytuacji może czuć młoda, ładna dziewczyna odnosząca światowe sukcesy w sporcie ale niespełniona w miłości? Na ile pozostało w niej kobiecości i czy tę kobiecość można w niej jeszcze odnaleźć? I na ile sama Natalia chce się czuć kobietą, a na ile herosem sportu?

Film zrealizowało Stowarzyszenie „Instytut Ekoprussia” dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie „Instytut Ekoprussia” – Truszczyny
Polska Fundacja Paraolimpijska – Elbląg
Producent: Robert Szaj
Scenariusz i Reżyseria: Sławomir W. Malinowski

Autor: Karolina Śluz