luka vision

Najważniejsze Requiem wszechczasów

Kwiecień 9, 2019 22:22 14

Bywają utwory spektakularne, ale szybko ginące w mroku dziejów i bywają takie, które swoim blaskiem zachwycają kolejne pokolenia kompozytorów, muzyków i melomanów. Do tej drugiej grupy od ponad dwustu lat zalicza się Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta – najsłynniejsza msza żałobna wszechczasów. Ostatnie dzieło austriackiego mistrza, jak żadne inne w jego dorobku, przepełnione mistycyzmem i dostojeństwem.

Nim Mozart skreślił ostatni takt Requiem…, jego pióro zamilkło na wieki. Kompozycja została jednak ukończona przez jego uczniów, na czele z Franzem Süssmayrem, i jak stwierdził jeden z krytyków, „stanowi źródło, z którego czerpie każda msza żałobna”. Choć dzieło Mozarta stanowi osobistą wypowiedź człowieka skonfrontowanego z ostatecznością śmierci, można je odnieść do każdego z nas. Przekonamy się o tym 14. kwietnia w ramach Koncertu Pasyjnego.

baner 2

Z mozartowskim arcydziełem zmierzy się Elbląska Orkiestra Kameralna i Chór Cantata, w towarzystwie solistów uznanych na arenie polskiej i międzynarodowej. O obecność sopranu na scenie zadba Jolanta Kowalska-Pawlikowska, której będą towarzyszyć Dawid Biwo (bas) i Paweł Brożek (tenor). Ich grono uzupełni Jan Jakub Monowid – laureat m.in. dwóch Fryderyków, który swoim głosem zapracował na miano jednego z najwybitniejszych polskich kontratenorów. Nad całością będzie zaś czuwał czołowy polski dyrygent młodego pokolenia, Mateusz Rusowicz.

14.04.2019, niedziela, 18:00

Centrum Sztuki Galeria El

Wykonawcy:

Mateusz Rusowicz – dyrygent

Chór Cantata

Marta Drózda-Kulkowska – dyrygent chóru

Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran

Paweł Brożek – tenor

Jan Jakub Monowid – kontratenor

Dawid Biwo – bas

Elbląska Orkiestra Kameralna

Muzycy doangażowani do składu Orkiestry

W programie m.in.

Wolfgang Amadeusz Mozart – Requiem d-moll KV 626

Romuald Twardowski – Tryptyk Mariacki. 3 sceny i 2 tańce na orkiestrę smyczkową

Wacław z Szamotuł – Modlitwa gdy dziatki idą spać

Współorganizatorem koncertu jest Centrum Sztuki Galeria El.

Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler

Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej