luka vision

Możesz pomóc kobietom codziennie doświadczającym przemocy!

Lipiec 26, 2019 07:52 10

W Polsce przemocy doświadcza około 800 tysięcy kobiet rocznie. To jest ponad dwa tysiące kobiet dziennie! A w ciągu roku ginie 150 kobiet! Kobiety są bite, wykorzystywane seksualnie, stosowana jest wobec nich i ich dzieci przemoc ekonomiczna. Czy można im jakość pomóc? Na przeciw wychodzi stowarzyszenie „Kobieta na PLUS”.

Co chwilę słyszymy w wiadomościach publicznych informację o przemocy fizycznej i psychicznej stosowanej wobec kobiet, o wykorzystywaniu seksualnym, o odbieraniu kobiecie poczucia własnej wartości. Taki mężczyzna często nadużywa alkoholu, interesuje go tylko to, skąd wziąć pieniądze na picie. W wyniku zaspokajania egoistycznych pragnień przez głowę rodziny, pozostali domownicy odczuwają lęk, codziennością są krzyki i awantury, brak wartościowego jedzenia, bo większość pieniędzy jest przepijana, a ponadto zaległości za rachunki… Tak wygląda szara codzienność w rodzinach gdzie mężczyzna myśli tylko o sobie, a żeby zaspokoić swoje pragnienia jest w stanie posunąć się nawet do agresji i przemocy fizycznej.

baner 750

Pokrzywdzone kobiety mogą skorzystać z pomocy różnych organizacji i placówek, ale na ile taka pomoc jest skuteczna? Zadzwonią na policję, maż trafia na „wytrzeźwiałkę”, po czym wystawionym rachunkiem obciążona jest rodzina. Inni podpowiadają – „Załóż mu niebieską kartę” – czy to naprawdę pomaga? Pokrzywdzone kobiety najlepiej znają rzeczywistość…

Za problem przemocy stosowanej wobec kobiet postanowiło wziąć się Warmińsko – Mazurskie Centrum Praw Kobiet:
- Mimo wielu krajowych instytucji, które świadczą darmową pomoc, w każdej brakuje miejsc u specjalistów. Warmińsko – Mazurskie Centrum Praw Kobiet jest odpowiedzią na ten problem. Funkcjonuje już od 2017 roku i pomaga kobietom doświadczającym przemocy i dyskryminacji, oferując im b e z p ł a t n ą pomoc psychologiczną i prawną. Rocznie udzielamy pomocy ok. 200 kobietom, a to oznacza, że co drugi dzień zgłasza się do nas kobieta doświadczająca przemocy. Zebrane środki finansowe przeznaczymy na zapewnienie bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej.- czytamy w jednym z postów stowarzyszenia

Wejdź na https://zrzutka.pl/p4rjgu i przekaż tyle ile uważasz. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o działalności Warmińsko – Mazurskie Centrum Praw Kobiet i wpłacisz co najmniej 50,00 zł – dostaniesz zaproszenie na spływ kajakowy jedną z najczystszych i najpiękniejszych rzek w Polsce – Krutynią na Mazurach!

Stowarzyszenie Kobieta na PLUS jest organizacją, której misją jest tworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju kobiet i ich rodzin, poprzez tworzenie warunków do aktywnego, opartego na dostępie do informacji i wiedzy życiu zawodowemu i osobistemu oraz na niesieniu pomocy w trudnych sytuacjach życiowych i zawodowych.