luka vision

Miasto przekazało nowe alkomaty elbląskiej Policji

Wrzesień 14, 2020 16:56 36

W piątek podczas konferencji prasowej pod Urzędem Miasta wiceprezydent Michał Missan przekazał Komendantowi Policji w Elblągu Robertowi Muraszce 8 nowoczesnych alkomatów. Urządzenia zastały zakupione w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Miasto Elbląg na 2020 rok.

Koszt 8 nowych urządzeń to 12 tysięcy złotych. Michał Missan jest przekonany, że nowy sprzęt pomoże w pracy policjantom. Zaznaczył, że od kilku lat jest członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i za każdym razem policjant pracujący w tej komisji zwracał uwagę na potrzebę zakupu takiego sprzętu.

Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Robert Muraszko zwrócił uwagę, że w 2019 przeprowadzonych było 80 tysięcy badań kierowców na zawartość alkoholu, dzięki którym wyeliminowano wielu nietrzeźwych kierowców, którzy są potencjalnymi sprawcami wypadków. Dodał, że w tym roku badań tego typu jest mniej, co nie zmienia faktu, że sprzęt jest potrzebny. Sprzęt się eksploatuje, wymaga kalibracji i używania zarówno przez służby ruchu drogowego jak i patrolowo-interwencyjne. Nowe alkomaty mają trafić do tych służb po połowie. Wiele osób przychodzi też na policję by zbadać się profilaktycznie.

Plusem nowych urządzeń jest to, że mają one posłużyć kilka lat. Nowy sprzęt służy do pomiaru wstępnego. Pokazuje wynik pomiaru alkoholu, a gdy okaże się on pozytywny, konieczne jest wykonanie jeszcze jednego pomiaru urządzeniem procesowym, „legalizowanym i atestowanym” i wtedy dopiero wykonywane są dalsze czynności.