http://www.abiprint.pl/

Kropla drąży skałę. Radni Elbląga coraz głośniej mówią o progach zwalniających na Modrzewinie

Maj 11, 2019 13:46 05

Modrzewina w Elblągu, od lat, dla wielu kierowców kojarzyła się zamiast ze zwykłym odcinkiem ruchu drogowego z torem rajdowym. Niestety takie podejście spowodowało, że doszło na tym odcinku do wypadków śmiertelnych. Jest szansa, że to się zmieni.

Tragiczny w skutkach wypadek ś.p. Jarosława Sławka – ta śmierć poruszyła elblążan

W 2018 roku szczególnie bolesny dla wielu osób w mieście był wypadek ś.p. Jarosława Sławka, który zginął pod kołami pijanego kierowcy. Ś.p. Jarosław Sławek stworzył wraz z żoną stowarzyszenie „Nasza Arka”, organizował spotkania Alpha Elbląg, pisał wiele artykułów i pomagał ludziom wychodzić z alkoholizmu. Tym bardziej przykre są okoliczności jak odszedł.

Jarek był zupełnie wyjątkowym człowiekiem i zginął w zupełnie niespotykany sposób. Dla mnie to dramat, który kończy najlepszy jak dotąd rozdział w moim życiu. Żyliśmy pięknie i bez niego takie życie jest zwyczajnie nie możliwe. Jarek pokochał Elbląg od pierwszego pobytu, pokazał mi to miasto z innej „swojej” perspektywy i też je pokochałam. Żywo interesował się wszystkim co ma tutaj miejsce – powiedziała nam Elżbieta Sławek, żona ś.p. Jarosława Sławka.

baner 750

Apele Marii Koseckiej, byłej Radnej, oraz portalu bogatyelblag.pl mogą poskutkować

Od pewnego czasu sprawą progów na Modrzewinie zajęła się Pani Maria Kosecka, była Radna Elbląga, wrażliwa na wszelkie głosy społecznie. Była ona jedną z pierwszych osób apelujących do władz miasta o zamontowanie progów zwalniających na Modrzewinie.

„Nadmierna prędkość i brak ostrożności to główne przyczyny wypadków drogowych. Profilaktyka, dodatkowe doświetlenia czy też interaktywne przejścia dla pieszych nie skutkują ograniczeniem prędkości. Efekt taki można osiągnąć montując, progi zwalniające. Przywoływany ostatnio bardzo często Gdańsk jest tego najlepszym przykładem, gdzie dzięki montażowi progów w sposób znaczący spadła ilość wypadków na przejściach. Można oczywiście stosować zamiennie szykany, albo zwężenia drogi – one również wymagają przejazdu ze zmniejszoną prędkością i to bez większości skutków ubocznych związanych ze stosowaniem progów. Wielokrotnie apelowałam o montaż sprawdzonych rozwiązań, niestety władze z niewiadomych powodów wykorzystują drogie, nieefektywne rozwiązania. Próg spowalniający to najtańszy i najprostszy sposób na zmuszenie kierowców do zachowania bezpiecznej prędkości na wybranym odcinku drogi. W przypadku Modrzewiny powinien to być koronny argument za.” – mówiMaria Kosecka

Nasz portal BogatyElblag.pl kilkukrotnie poruszył ten temat a kilka miesięcy temu zaapelował w tej sprawie do Radnych i władz miasta.

http://www.bogatyelblag.pl/czy-smiertelne-wypadki-na-modrzewinie-dadza-elblaskim-wladzom-i-radnym-do-myslenia,96769.html

Odpowiedzieli nam m.in. Radni Michał Missan i Bogusław Tołwiński, Radni PO, którzy powiedzieli, że postarają się zająć tą sprawą jak najszybciej.

Sprawą poruszeni byli również elblążanie w komentarzach na Facebooku, którzy wywierali presję na rządzących miastem by coś w tej sprawie zrobić. Oto niektóre z komentarzy:
„Najwyższy czas aby radni zainteresowali się na Modrzewinie strach jeździć są wypadki”
„Do mnie jeszcze nie dociera że Eli mąż nie żyje. Jeżdżą tam wariaci. Robię czasami tam wycieczkę rowerową, muszę przyznać że kierowcy czują się jak na autostradzie. Koniecznie progi zwalniające! Dużo osób uprawia na tej trasie sport. Patrzeć aż znowu ktoś zginie.”
„Czas zainteresować się tą trasą, bo jest tam obecnie niebezpiecznie”
„Droga na Modrzewine to nie droga szybkiego ruchu,to nie autostrada,to nie odcinek gdzie niektórzy sprawdzają moc silnika przez co giną ludzie.Drodzy Radni zróbcie coś z tym,ograniczenia szybkości i spowalniacze.”
Tuż po majówce Radio Olsztyn oraz portal Elblag24.pl podali, że Radny PO Antoni Czyżyk złożył w tej sprawie interpelację do Prezydenta Elbląga by zapobiec sprawie zbyt szybkiej jazdy na Modrzewinie. Radny Antoni Czyżyk obiecał wznowić interpelację w II półroczu by temat kontynuować.
Podobnego zdania jest Janusz Hajdukowski, Przewodniczący Klubu Radnych PiS, który twierdzi, że władze miasta powinny słuchać mieszkańców.
Kropla drąży skałę i wygląda na to, że temat montażu progów zwalniających na Modrzewinie zyskuje coraz większą liczbę zwolenników niezależnie od opcji politycznych.

Red.