luka vision

Koronawirus opustoszy kasę miejską w Elblągu! – zabraknie ok. 50 milionów złotych

Maj 19, 2020 13:06 46

Elbląg jako miasto wzorowo wyszedł z pandemii koronawirusa pod względem zdrowotnym. Niestety centralnie narzucone zmiany dla wszystkich regionów przez rząd PiS spowodował, że Elbląg podobnie jak inne miasta w Polsce potężnie ucierpi finansowo. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski szacuje straty na poziomie ok. 50 milionów złotych w 2020 roku.

Koronawirus opustoszy miejski budżet – to bardzo zła informacja dla wszystkich elblążan

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas konferencji prasowej przedstawił sytuację finansową w naszym mieście, która niestety w związku z pandemią koronawirusa nie jest i nie będzie najlepsza. Zmalały wpływy z opłat lokalnych, podatku PIT czy subwencji rządowych.

Z samego podatku PIT w marcu wpływy spadły o 1,5 mln złotych, w kwietniu już o 8 mln złotych rok do roku. Zmniejszyła się również kwota z subwencji oświatowej o 1 150 000 złotych. Prezydent Elbląga zaznaczył tutaj, że już przed obniżką nie pokrywała ona zaplanowanych przez ministerstwo podwyżek dla nauczycieli.

baner 004

Zmniejszenie wpływów nie jest jedynym problemem, w związku z pandemią wzrosły również wydatki. W wielu jednostkach budżetowych i instytucjach brak jest środków finansowych na zabezpieczenie swojej działalności, i czekają na środki z budżetu. Patrząc na komunikację również potrzebne będą środki, przychody z biletów drastycznie spadły co widać po ich zapełnieniu autobusów i tramwajów. Wszystkie te straty oraz dodatkowe koszty dają w tej chwili kwotę około 50 mln złotych. Miasto z całą pewnością musiało ponosić również koszty związane z dezynfekcją miasta czy środkami ostrożności dla urzędników czy petentów.

Już teraz zatrzymane zostały planowane wcześniej podwyżki w sferze budżetowej oraz ograniczone są wydatki. Prezydent dodał, że nie będzie możliwości pozdejmować wszystkich wydatków i konieczne może być skorzystanie z kredytów. O narzędziu tym będzie konieczna rozmowa z Radą Miasta. Tu na całe szczęście Prezydent Witold Wróblewski w Elblągu ma dobrą sytuację dzięki temu, że w tej kadencji udało mu się zbudować większość w Radzie Miasta. Tego komfortu nie miał podczas poprzedniej kadencji. Nie ma w tej chwili nadziei na szybką poprawę sytuacji.

Podczas konferencji przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk zwrócił uwagę na to, że w tym roku obchodzimy 30 – lecie samorządu i z wielkim zaniepokojenie przyjmuje informację, o tym że dramatyczny spadek przychodów może wprowadzić duże zawirowania. Samorządy zatrudniają ogromne rzesze ludzi w ramach spółek. To ogromny problem dla wielu ciężko pracujących pracowników.

Jak więc widzimy pandemia koronawirusa wywoła olbrzymie zawirowania w gospodarce ale o tym przekonamy się w drugim półroczu 2020 roku i kolejnych latach. Cieszy to, że włodarz miasta Witold Wróblewski na bieżąco informuje o trudnej sytuacji i przedstawia wszystkie liczby. Daje to nadzieję, że Elbląg, który szybko zauważa problem przyszłości w samorządach odpowiednio wcześniej przygotuje się do tej sytuacji.

 

Red