arket

Kierowcy na Modrzewinie jeżdżą brawurowo i niebezpiecznie. Czy powinny tam powstać progi zwalniające?

Luty 26, 2019 09:00 03

Modrzewina jest miejscem, gdzie w 2018 roku doszło do kilku wypadków i to śmiertelnych. Prosty odcinek drogi kusi kierowców do rozwijania nadmiernej prędkości, a nawet ścigania się. Na pozór jest to bezpieczny odcinek drogi, bo na przydrożnym terenie znajdują się tylko zakłady pracy. Jednak fakt, że w zeszłym roku zginęło tam kilku ludzi świadczy o tym, że należałoby wprowadzić środki zapobiegawcze rozwijaniu nadmiernej prędkości.

Elblążanie często narzekają na hałasy rozlegające się z Modrzewiny. Motocykliści i kierowcy wielokrotnie sprawdzają jaką maksymalną prędkość są w stanie rozwinąć ich pojazdy. Nie bez powodu w zeszłym roku doszło do kilku wypadków i potrąceń pieszych.

baner 2

Przypomnijmy sobie kilka z nich:

- W grudniu 19-latka, w wyniku nadmiernej prędkości wpadła w poślizg i potrąciła dwie kobiety spacerujące chodnikiem. Na szczęście kobiety przeżyły, a kierująca nie odniosła większych obrażeń.

- W listopadzie doszło do stłuczki 2 aut. Niewinny kierowca wysiadł z auta by wyciągnąć trójkąt, a w tym czasie zabił go trzeci samochód, którym kierował pijany mężczyzna. Więcej: http://www.bogatyelblag.pl/smiertelny-wypadek-w-elblagu-na-miejscu-kolizji-samochod-potracil-mezczyzne,94057.html

- W maju motocyklista wyprzedzając inny pojazd stracił panowanie nad kierownicą, wjechał na krawężnik i w wyniku odniesionych obrażeń zmarł mimo akcji reanimacyjnej. Więcej: http://www.bogatyelblag.pl/smiertelny-wypadek-motocyklisty,76329.html

Przyczyną wypadków były często brawurowa jazda, przekroczenie dozwolonej prędkości, brak ostrożności, czy jazda po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy, że cały odcinek Modrzewiny podlega pod teren zabudowany i obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 50km/h. Jest to coraz popularniejsza część miasta. Na początku Modrzewiny powstał Lidl, a po drugiej stronie bloki mieszkalne. Chodnikami często uczęszczają piesi, biegacze, rowerzyści, rodzice i opiekunowie z dziećmi. Kontrola prędkości na Modrzewinie to naprawdę rzadkość, a elblążanie chcą się czuć bezpiecznie. Tak więc czy nie należałoby postawić progów zwalniających, które ostudziłyby brawurę kierowców? Czy policja zamierza wprowadzić dodatkowe działania, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo na drogach Modrzewiny?

Publikujemy odpowiedź rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu:

„Policja systematycznie nadzoruje tę trasę za pomocą pojazdów oznakowanych policji, jak również nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory. Patrole mają w nadzorze to miejsce szczególnie w godzinach popołudniowych i nocnych, gdzie dochodzi do spotkań „zmotoryzowanej młodzieży”. Mamy tego świadomość i sprawdzamy każdy sygnał, który do nas dociera. W ten rejon kierowane są również patrole prewencji, a w okresie letnim patrole motocyklowe ruchu drogowego. Po ostatnim wypadku śmiertelnym policjanci zwrócili się do zarządcy drogi z wnioskiem o dodatkowe oznakowanie tego odcinka. Jeżeli chodzi o montowanie progów zwalniających, to decyzję o takim przedsięwzięciu podejmuje właśnie zarządca.”

Jak widać Policja zauważa powyższy problem. O tym jednak czy progi zwalniające powstaną może zadecydować zarządca drogi. Czy zatem Zarząd Dróg Miejskich podejmie taką decyzję? Jakie jest zdanie Prezydenta Elbląga oraz Radnych Miasta?

Red.