luka vision

Kierowco uważaj na przechodniów! Ochlapanie przechodnia grozi mandatem

Luty 4, 2019 16:33 53

Zaczęły się roztopy, a to niestety pogoda która sprzyja ochlapaniu przechodniów spacerujących blisko ulicy. Kierowcy powinni tym bardziej uważnie jeździć, gdy na asfalcie znajduje się błoto i kałuże. W przeciwnym razie mogą zostać ukarani mandatem.

Okazuje się, że pieszy może domagać się od kierowcy odszkodowania. W przypadku udowodnienia, że ochlapanie pieszego jest wynikiem umyślnego działania kierowcy i doszło do uszkodzenia lub zniszczenia odzieży wartości nie większej niż 250 zł – taki czyn jest wykroczeniem. Jeśli poczynione szkody przekraczają tą wartość – mamy do czynienia z przestępstwem ściganym z art. 288. – czytamy na stronie www.infor.pl

baner 750
Jakie kroki poczynić by uzyskać odszkodowanie?

Poszkodowany musi zapamiętać i zapisać nr rejestracyjne kierowcy pojazdu. Najlepiej zrobić zdjęcie lub nagrać filmik. Następnie należy udać się na komisariat policji i zgłosić sprawę. Policja skontaktuje się z podejrzanym, w celu ugodowego załatwienie sprawy. Kierowca powinien dojść do porozumienia w kwestii zwrotu pieniędzy za zniszczone ubrania lub koszt ich wyprania.

Policja prawdopodobnie nałoży również mandat na kierowcę, nawet do 500 zł.

W niektórych przypadkach kierowca może się wybronić. Na przykład jeśli na jezdni jest dziura, której nie zaważył lub po prostu w nią wjechał, w wyniku czego ochlapał przechodnia. W takim przypadku powinien sfotografować tę dziurę jako materiał dowodowy. Następnie może wystosować do zarządcy drogi żądanie zrekompensowania kosztów poniesionych przez pieszego.