http://luka-finance.pl/

Kiedy sprzedawca może żądać opłaty za reklamówkę? Ile wynosi maksymalna opłata, a kiedy masz prawo do darmowej siatki?

Kwiecień 16, 2018 09:43 57

Do naszej redakcji napisała negatywnie zaskoczona czytelniczka, która robiła zakupy w jednym z wielkopowierzchniowych sklepów w Elblągu. Kupiła ogórki kiszone (luzem), które zostały owinięte folią, a następnie włożone do dwóch siatek typu „zrywka”. Przy kasie została poinformowana, że za jedną „zrywkę” musi zapłacić 0,25 zł. Podziękowała za drugą „zrywkę”, a ekspedientka ją zabrała. Czytelniczka nie kryje swojego zdziwienia, a zarazem oburzenia, że można klientowi żałować „zrywki”… Okazuje się, że tylko w niektórych sytuacjach są one całkowicie darmowe. Czy ekspedientka powinna zatem żądać opłaty?

Wysłaliśmy zapytanie do kilku najbardziej popularnych sklepów w Elblągu, dotyczące ceny reklamówek dostępnych w ich punktach sprzedaży. Coraz więcej prywatnych sklepów stosuje cenę z najwyższej półki. Warto pamiętać, że zgodnie z ustawą reklamówka foliowa nie może przekraczać 1 zł brutto.

E’Leclerc:

Ile wynoszą u Państwa opłaty za siatki (w podziale na gabaryty – mikrometry), do których klienci wkładają zakupy?

Posiadamy w sprzedaży reklamówkę za 0,79 zł oraz reklamówkę wymienną za 0,99 zł. Każda z nich ma 53 mikrony grubości. W ramach trwającego od kilku lat projektu klienci, którzy kupią w E.Leclerc torbę za 99 gr, po zużyciu mogą ją wymienić bezpłatnie na nową. Materiał pochodzący ze zniszczonych toreb, dostarczonych przez klientów zostaje oddany do recyklingu. W ten sposób chcemy promować postawy ekologiczne.

Czy prawdą jest, że w E’leclercu pierwsza siatka „zrywka” jest bezpłatna, a każda następna kosztuje 0,25 zł?

Zgodnie z ustawą z dnia 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, lekkie torby na zakupy, tzw. zrywki z tworzywa sztucznego, podlegają opłacie recyklingowej w wysokości 0,25 zł za szt. Torby te nie podlegają opłacie jedynie w przypadku, gdy służą do zapakowania żywności luzem, nieposiadającej własnych opakowań. Przykładami są tu działy owoce/warzywa czy piekarnia. Ponadto podkreślam, że opłata recyklingowa (w wysokości 0,25zł za szt.) jest dochodem budżetu państwa i musi być wpłacona na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Środowiska.

Lidl:

W odpowiedzi na Pani pytanie chcielibyśmy poinformować, iż zgodnie z nowymi przepisami od stycznia bieżącego roku wprowadziliśmy zmiany w proponowanych przez nas reklamówkach na zakupy.

Na początku roku zaproponowaliśmy nową reklamówkę eko dla klientów, w cenie 0,25 zł/szt. Jej grubość wynosi 52 mikrony. Z kolei udźwig to ok. 15 kg. Wymiary torby to: szerokość 310 mm, zakładka 170 mm, wysokość 580 mm.

Warto podkreślić, że nasi klienci mają możliwość wyboru pomiędzy różnymi rodzajami toreb na zakupy, w tym m.in. wielokrotnego użytku (4,99 zł/szt.), termicznej (2,99 zł/szt.) i foliowej z uchwytem (0,44 zł/szt.). Oferujemy także papierowe torby z certyfikatem FSC (0,69 zł/szt.).

Oprócz tego w strefie owoców i warzyw Ryneczek Lidla oraz w strefie pieczywa Chrupiące z pieca dostępne są bezpłatne torby „zrywki”.

Biedronka:

W ofercie sieci Biedronka, również w sklepach w Elblągu, znajdują się następujące rodzaje torebek foliowych:

- torebki o grubości powyżej 50 mikrometrów, promujące ochronę środowiska, w cenie 25 gr/szt.,

- większe reklamówki w cenie 44 gr/szt., których szata graficzna została zbudowana na bazie grafik Pawła Jońcy,

- największe i najbardziej wytrzymałe torby z polipropylenu po 2,99 zł/szt.,

- bezpłatne cienkie torebki foliowe (o grubości do 15 mikrometrów) na produkty sprzedawane luzem, np. owoce i warzywa, tzw. „zrywki”.

Carrefour:

Najgrubsza dostępna w chwili obecnej torba jednorazowa jest wykonana z tworzywa o grubości 45 mikronów. Podlega ona opłacie recyklingowej, w związku z czym jej cena wzrosła w 2018 roku z 0,89 zł do 1,14 zł brutto.

Dużą popularnością wśród klientów Carrefour cieszy się torba o grubość 25 mikrometrów. Wykonana jest ona z trzciny cukrowej i niewielkiej ilości innych dodatków (np. barwników, stabilizatorów). Ona również podlega opłacie recyklingowej. Jej cena wynosi 0,45 zł plus opłata recyklingowa (0,25 zł).

Zrywki to nieformalna nazwa na bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego – o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów. Zrywki mogą być oferowane bezpłatnie, aby zagwarantować wysokie standardy higieniczne wybranych produktów spożywczych. Są one oferowane także jako podstawowe opakowanie żywności luzem oraz w przypadku, gdy ich użycie pomaga w zapobieganiu marnowania żywności.