http://www.abimex.pl/

Już wkrótce nowe tramwaje wyjadą na tory. Ponad 26 mln złotych wydano na inwestycje w infrastrukturę tramwajową

Styczeń 23, 2020 12:10 14

7 tramwajów, pięć nowych i 2 zmodernizowane, kończąca się budowa hali wraz z torowiskiem na terenie zajezdni oraz trwająca budowa węzła przesiadkowego w obrębie Placu Dworcowego. To inwestycje na jakie elbląski samorząd realizuje w naszym mieście. Pierwsze nowe tramwaje wyprodukowane przez firmę Modertans Poznań Sp. z o.o. przyjechały w ostatnią niedzielę i zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej. Kolejne dwa kolejne zostaną przywiezione w przeciągu tygodnia. 5 z nowych tramwajów ma się pojawić w Elblągu do końca przyszłego roku. Koszt zakupy pojazdów wyniesie 13 204 050 zł, z czego ponad 8 mln to dofinansowanie unijne.

- Tramwaj jest wyposażony w wejście niskopodłogowe. Jest w nim 26 miejsc, w standardowej wersji 805 – tylko 16. Jest estetyczny, zapewnia komfort pracy motorniczemu i podróży pasażerom. Gwarancja na tramwaje jest na trzy lata – mówił Andrzej Sawicki, dyrektor Tramwajów Elbląskich.

baner 750

Dwa zmodernizowane tramwaje z Łodzi kosztowały 700 tysięcy złotych. To nie koniec planowanych inwestycji w tramwaje. Możliwe, że to nie koniec zakupów zmodernizowanych pojazdów.

- Rozmawiamy jeszcze z Łodzią, aby zakupić jeszcze kolejne dwa zmodernizowane tramwaje. Gdyby nam się to udało, to w podstawie będziemy mieli tyle nowoczesnych pojazdów, ile powinno codziennie wyjechać na tory. Wtedy stare Konstale będą w rezerwie – zapowiedział Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Tak duża inwestycja była możliwa dzięki uzyskanemu wsparciu ze środków unijnych. Początkowe plany zakładały zakup zaledwie 3 nowych tramwajów. Radości z nowych inwestycji nie krył prezydent Witold Wróblewski.

Mam nadzieję, że tak jak „ogórki” z Pesy, które podobały się mieszkańcom, tak i te składy, będą cieszyły się zainteresowaniem pasażerów. Do końca stycznia zakończona zostanie również budowa hali wraz z torowiskiem na terenie zajezdni. Trwa też budowa węzła przesiadkowego w obrębie Placu Dworcowego. Łączny koszt tych zadań to ponad 26 milionów złotych – mówił Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

Nowe tramwaje pojawią się na elbląskich torach już na początku lutego, choć nie wiadomo jeszcze na jakich trasach. Dobrą informacją jest fakt, że nic nie stoi na przeszkodzie, by poruszały się one po wszystkich elbląskich liniach.

Poza tramwajami w ramach Projektu „Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga” do końca stycznia oddana do użytku zostanie hala wraz z torowiskiem na terenie zajezdni, której koszt wynosi 11 552 257 zł, w tym dofinansowanie UE: 3 951 798 zł. Budowa węzła przesiadkowego w obrębie Placu Dworcowego pociąga za sobą koszty 1 135 069 zł z czego 482 910 zł to dofinansowanie unijne