http://luka-finance.pl/

Inscenizacja pt. „VII Barykada 44″ już w najbliższą sobotę

Wrzesień 6, 2019 14:47 53

W najbliższą sobotę 7 września, po raz siódmy zobaczymy inscenizację historyczną „VII Barykada 44″. Hasło tegorocznej inscenizacji zawiera się w nazwie „Ulica Warszawska podczas powstania” Odtwórcy odtworzą codzienne życie jednej z ulic Śródmieścia Warszawy, tam gdzie życie najdłużej toczyło się normalnie.

Inscenizacja rozpocznie się 7 września na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w godzinach 11-15. O godzinie 13:00, 14:00 i 15:00 z wykorzystaniem środków pirotechnicznych zrealizowana będzie inscenizacja nalotu bombowego. Nalot o godzinie 15:00 będzie jednocześnie preludium do Koncertu Piosenek z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego.

baner 004

Na zainscenizowanej ulicy będzie można zobaczyć:

Kwatery powstańców - w których publiczność, nasi ukochani współobywatele elbląscy, będą mogli odpocząć na siennikach wypchanych słomą.
Teatrzyk kukiełkowy - zgodny z przekazem filmowców Powstania Warszawskiego dla najmłodszych.
Poczta polowa harcerska – w której będzie można wysłać list z repliką powstańczego znaczka pocztowego dla osób, które będą uczestniczyły w koncercie.
Kanały - każdy z odwiedzających inscenizację przejdzie chrzest bojowy na linii ognia jako uciekający z innych dzielnic miasta cywil i chociaż przez moment odczuje grozę kanałów warszawskich.
Szpital polowy - wypełniony rannymi powstańcami, w którym oczekujemy od zwiedzających pomocy przy zwijaniu bandaży i podawaniu kropel wody rannym łyżką.
Pralnia polowa - niezwykle istotna dla rodzin szczególnie dla młodych mężów, by mogli docenić pracę kobiet piorąc ręcznie, wyżymać i powiesić na sznurze mokre koszule.
Kuchnia uliczna - serwująca chleb ze smalcem oraz gorącą herbatę ugotowaną na wolnym ogniu. (Uwaga chleb ze smalcem wydajemy do wyczerpania zapasów!)
Sztab zgrupowania powstańczego - z odręcznymi mapami oraz łączniczkami gotowymi w każdych warunkach przenieść rozkazy do walczących oddziałów.
Skład broni (Arsenał) - w którym będzie można zapoznać się z powszechnymi w Powstaniu Warszawskim rodzajami broni oraz ich historiami.

Międzyszkolne Koło Historyczne współtworzące “VII Barykadę 44” wystąpi w składzie: Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 19, Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu, Zespół Szkół Technicznych w Elblągu oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu oraz stałych członków.