arket

Indywidualne Konta Mieszkaniowe oraz Mieszkanie Plus zastąpią program Mieszkanie Dla Młodych – zapowiedział minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk

Styczeń 9, 2018 06:54 21

Wielu zastanawiało się, co zastąpi program „Mieszkanie dla Młodych”, które pomogło wielu młodym Polakom w nabyciu pierwszego mieszkania. Rząd zapowiedział, że od 2018 roku alternatywą mają być programy Mieszkanie Plus oraz Indywidualne Konta Mieszkaniowe.

Program Mieszkanie dla Młodych nie był najbardziej fortunnym programem. Nie posiadał on kryterium dochodowego, co powodowało, że dofinansowanie otrzymywali nawet bogaci Polacy. Dodatkowo nie można było uzyskać kredytu na remont kupowanego mieszkania. Deweloperzy zaś wiedząc, że będą dopłaty do nowych mieszkań odpowiednio wcześniej, mogli podwyższyć ceny sprzedaży, tak więc kupujący finalnie nie wiele zyskiwał mimo dopłaty.

Teraz rząd PiS stawia na program Mieszkanie Plus. Będą to mieszkania na wynajem z opcją pierwokupu. Ceny najmu mają być niższe, niż rynkowe co powoduje, że dla wielu Polaków da to możliwość znalezienia mieszkania w tańszych kosztach, niż kupując je na kredyt.

Dla tych, co jednak chcą uzbierać na wkład własny na zakup mieszkania poprzez kredyt bankowy, rząd proponuje Indywidualne Konta Mieszkaniowe.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe to program rządowy, którego celem będzie wspieranie systematycznego oszczędzania na mieszkanie. Mają one dać szanse na zakup własnego mieszkania – nawet osobom, które nie posiadają zdolności kredytowej.

IKM to specjalne konta oszczędnościowe, na których będziemy mogli oszczędzać na określone cele mieszkaniowe. Rachunki będą oczywiście oprocentowane. Dodatkowo osoby spełniające określone wymagania otrzymają dopłaty od państwa.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają umożliwić oszczędzanie na zakup własnego „M” wszystkim – w tej kwestii nie są przewidziane limity wiekowe ani dochodowe. Limity dotyczą tylko osób, które otrzymają dodatkowe dofinansowanie.

Ustawa o IKM zostanie szczegółowo przedstawione wkrótce. Przewidywana premia ma wynosić 5%. Wsparcie ma przysługiwać osobom spełniającym określone kryteria dochodowe oraz kryterium wielkości rodziny.

Minimalny czas oszczędzania na Indywidualnym Koncie Mieszkaniowym ma wynosić 5 lat. Górna granica czasu oszczędzania nie jest określona. Po upływie wymaganych 5 lat będzie można wypłacić część lub całość środków zgromadzonych na koncie.

Określone wymagania będą obowiązywały osoby, które będą starać się o dodatkowe premie w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Kryteria będą obejmowały wysokość dochodów i wielkość rodziny. Do dopłat będą uprawnione rodziny z dziećmi, specjalną pomoc otrzymają zaś te wychowujące dzieci niepełnosprawne.

Poza tym o dopłaty będą mogły starać się młode osoby, kupujące pierwszą nieruchomość, a także osoby w trudnej sytuacji życiowej.

Już wkrótce jak zapowiedział Minister Infrastruktury i Budownictwa mamy poznać więcej szczegółów odnośnie do programu Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Czy program pobudzi oszczędzanie wśród Polaków? Kto uzyska dodatkowe dopłaty? Warto przyglądać się szczegółom.

Red.