https://www.facebook.com/andrzej.zielonka.3726

Idziemy na spacer śladami pionierów Elbląga

Czerwiec 12, 2019 09:30 48

Pionierska, Osiedle Marynarzy czy Królewiecka. Między innymi te miejsca osiedlali pierwsi powojenni mieszkańcy Elbląga. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza na symboliczne przejście się ich śladami. Spacer odbędzie się 29 czerwca (sobota) o godz. 10:00.

Krótka wędrówka po miejscach osiedleń pionierów jest organizowana po to, żeby ożywić relacje i wspomnienia z pierwszych powojennych lat życia w Elblągu.

- Wybrane z nich znajdą się w krótkometrażowym filmie i w miejskim przewodniku w formie e-booka, które powstają dzięki projektowi pn. „Nasze tutaj” – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”, które zdobyło grant na realizację projektu.

baner 750

Wspomnieniami i relacjami będzie można podzielić się także podczas przechadzki po miejscach osiedleń pionierów. Wycieczkę poprowadzi Karol Wyszyński, przewodnik Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej.

- Najbardziej zależy nam na wspomnieniach osób, które jako dzieci przybyły do Elbląga po II wojnie światowej – mówi Aleksandra Bielska, odpowiedzialna za realizację filmu. – Niemniej ważne są relacje potomków pierwszych powojennych elblążan, którzy dorastali, słuchając opowieści rodziców czy dziadków z okresu osiedlania się w Elblągu. Poszukujemy też zdjęć, dokumentów i rodzinnych pamiątek z tego czasu.

Zbiórka: Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Elblągu,
ul. Agrykola 6

Termin: 29 czerwca (sobota), godz. 10:00

Spacer miejski po miejscach osiedleń pionierów Elbląga jest częścią projektu „Nasze tutaj”, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Projekt „Nasze tutaj” jest realizowany we współpracy z Urzędem Miejskim w Elblągu
w związku z obchodami Roku Pionierów Elbląga.

Partnerem spaceru jest PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu.