Elbląski Bank Komunalny może dać rozwój gospodarczy Elbląga! – Prezydent Witold Wróblewski powinien przeanalizować pomysł Edmunda Szweda

Sierpień 22, 2017 10:29 57

Elbląg nie umie wyjść przez lata ze stagnacji w jakiej stoi. Miasto, które ma olbrzymi potencjał geograficzny, przychody miejskie na poziomie kilkuset milionów złotych rocznie wciąż nie umie znaleźć środków na inwestycje pro-rozwojowe dla miasta. Tymczasem Elbląg jest w posiadaniu wielkich pieniędzy. Problem w tym, że aktualny i poprzedni Prezydenci Elbląga nie chcą skorzystać z instrumentów finansowych, jakie daje świat bankowy w XXI wieku a o których od kilku lat mówi i apeluje do lokalnych władz Edmund Szwed.

Ministerstwo Rozwoju chce, by tworzyły się Regionalne Banki Rozwoju w województwach. Od kilku lat na skalę lokalną w Elblągu tą ideę promuje Edmund Szwed. Wystarczy słuchać!

Cudem mogło być odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Cudem nad Wisłą była wygrana bitwa z bolszewikami w 1920 roku czy w XVII wieku zatrzymanie Turków pod Wiedniem pod przywództwem Jana III Sobieskiego. Cudem nie jest jednak utworzenie Elbląskiego Banku Komunalnego, o czym doskonale powinien wiedzieć obecny i byli Prezydenci Elbląga. Wiedzę tą posiada wielu ekonomistów, prawników, a także są doświadczenia z innych krajów takich jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria. Problem w tym, że żaden z dotychczasowych Prezydentów Elbląga na poważnie nie zainteresował się tym tematem, mimo że byłby on zbawienny dla finansów miasta oraz przyszłego rozwoju gospodarczego miasta.

Ideę powstania Elbląskiego Banku Komunalnego ogłosił już kilka lat temu Edmund Szwed, który w minionych lokalnych wyborach prezydenckich zajął trzecie miejsce z bardzo dobrym wynikiem, wyprzedzając przedstawicieli partii politycznych.

http://fakty.elblag.pl/edmund-szwed-elblaski-bank-komunalny-uzdrowi-finanse-miasta/

http://www.bogatyelblag.pl/edmund-szwed-mial-racje-z-powstaniem-banku-komunalnego-w-elblagu-system-finansowy-nie-moze-opierac-sie-jedynie-na-bankach-komercyjnych,61371.html

http://realnapolska.pl/ministerstwo-rozwoju-pracuje-nad-wdrozeniem-bankow-komunalnych-o-tym-mowil-trzy-lata-temu-edmund-szwed/

Miasto poprzez spółkę prawa handlowego mogłoby prowadzić działalność bankową. Miasto poprzez spółki prawa handlowego prowadzi różnego rodzaju usługi na rzecz mieszkańców. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć spółkę, która rozwiąże potrzeby finansowe elblążan i regionu. Obecnie środki miejskie z tytułu podatków i opłat lokalnych elblążan, dotacji i subwencji oraz innych źródeł są trzymane na kontach w bankach komercyjnych. Są to olbrzymie środki w skali roku i to bez udziału jakichkolwiek nowych klientów banków. Gdyby do Elbląskiego Banku Komunalnego dołączyły jeszcze z depozytami klienci indywidualni, firmowi lub inne instytucje i samorządy z regionu dałoby to olbrzymi kapitał dla Banku.

Działanie i koszty takiego Banku z racji braku ambicji rozszerzania się na skalę ogólnopolską nie byłyby duże, a plusy byłyby olbrzymie. Miasto mogłoby uruchomić olbrzymią akcję kredytową dzięki mechanizmowi kreacji pieniądza, jaki daje system bankowy w XXI wieku.

Lokalne przedsiębiorstwa, mieszkańcy i sam Elbląg lub inne miasta w regionie uzyskiwałyby tańsze kredyty niż w bankach komercyjnych. Lokalna gospodarka miałaby dodatkowe źródło strumienia finansowego wpuszczonego w obieg, którego brakuje w naszym mieście jak wody na pustyni. Jest to o tyle ważne, gdyż w perspektywie kilku lub kilkunastu lat coraz mniejszy będzie dopływ pieniądza z Unii Europejskiej, a także z kraju, gdyż staniemy się płatnikiem netto w Unii Europejskiej.

Jeśli nie uruchomimy Elbląskiego Banku Komunalnego, to trudno będzie o rozwój dla naszego miasta i realizację śmiałych planów inwestycyjnych, które mogą wykreować nas jako silnego lidera w regionie.

Najlepszym dowodem racjonalności słów i planów, jakie głosi Edmund Szwed oraz licznych naszych publikacji są plany, jakie chce wdrożyć na skalę wojewódzką Ministerstwo Rozwoju w rządzie PiS. Wspomniał o tym niedawno Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju w rozmowie z PAP: ” Długoterminowy zamysł ministerstwa jest taki, żeby silne kapitałowo Regionalne Polskie Fundusze Rozwoju z czasem mogły przekształcić się w regionalne banki rozwojowe, instytucje z pełną licencją, dającą dostęp do instrumentów rynku finansowego. Bardzo mocno zachęcamy nasze regiony, żeby również budowały instytucje finansowe na poziomie regionalnym. To, co nas cieszy, to fakt, że regiony zaczynają przekonywać się do instrumentów finansowych, do instrumentów zwrotnych „.

Wiedza ekonomiczna w zakresie bankowości nie jest tematem łatwym dla mieszkańców i trudno od nich tego wymagać. Jednak Prezydent ponad 100- tysięcznego miasta widząc spore bariery, z jakimi spotyka się miasto w perspektywie kilku najbliższych lat, już dziś powinien szukać skutecznego rozwiązania. Czy Prezydent Witold Wróblewski skorzysta z pomysłu, jaki od kilku lat sugeruje mu Edmund Szwed? Jeśli zależy mu na rozwoju miasta, to powinien na poważnie przemyśleć powołanie do życia Elbląskiego Banku Komunalnego.

Red.